PARTNER PORTALU
  • BGK

Lanckorona będzie miała prawa miejskie? Mieszkańcom chyba wszystko jedno

  • MN/PAP    27 czerwca 2016 - 14:02
Lanckorona będzie miała prawa miejskie? Mieszkańcom chyba wszystko jedno

Tak wygląda zabytkowa zabudowa rynku w Lanckoronie (fot. wikipedia.org)

• W Lanckoronie (Małopolska) przeprowadzono ankietę dotyczącą przywrócenia praw miejskich tej miejscowości.
• W ankiecie uczestniczyło tylko ok. 7 proc. mieszkańców. Wójt nie kryje rozczarowania frekwencją.
• Zdaniem wójta Tadeusza Łopaty to za mało, by uznać opinię za miarodajną i dlatego o dalszych krokach zdecydują radni.
"W ankiecie wzięło udział zaledwie ok. 7 proc. spośród ponad 4,7 tys. uprawnionych. W swych opiniach byli podzieleni na pół; 50 na 50. Dlatego sprawa trafi pod obrady rady gminy. Radni zadecydują co dalej. Opinia 7 proc. nie jest miarodajna i nie może ona decydować o całości. Radni zbiorą się jeszcze w lipcu" - powiedział w poniedziałek wójt Łopata.

Samorządowiec nie krył rozczarowania frekwencją. Podkreślił, że przed przeprowadzoną w niedzielę ankietą zainteresowanie udziałem w konsultacjach było spore, a odbiór propozycji przywrócenia praw miejskich pozytywny.

Prawa miejskie nadaje Rada Ministrów. Aby uruchomić procedurę, rada gminy występuje z wnioskiem do MSWiA za pośrednictwem wojewody, który opiniuje dokument. Powinien on zawierać uzasadnienie, podstawowe dane statystyczne, szacunkowy koszt wprowadzenia zmian, wynik konsultacji z mieszkańcami, a także rys historyczny miejscowości i informacje o zabytkach oraz strukturze zatrudnienia.

Czytaj też: Wielkość miast, a dochody mieszkańców. Zobacz najnowszy raport

Lanckorona spełnia kryteria uzyskania praw miejskich. Miejscowość liczy ponad 2 tys. mieszkańców, z których zdecydowana większość zatrudniona jest poza rolnictwem. Do dziś zachował się unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny. Miejscowość ma herb.
Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 r. Monarcha wybudował w Lanckoronie zamek, który strzegł granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. W 1410 r. za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa.

Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 r. konfederaci opanowali zamek. W 1771 r. został on oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Prawa miejskie odebrano Lanckoronie w 1934 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Mieszkanka, 2016-09-01 09:02:11

    Nie wiem skąd czerpiecie informacje, ale mieszkańcy na pewno nie byli podzielenie w swych opiniach na pół, bo ZDECYDOWANA większość NIE CHCE, aby Lanckorona była miastem. Większość jest zgodna co do tego, że nadanie praw miejskich Lanckoronie ma charakter czysto finansowy, wszakże nie od dziś wiadom...o, że pensja burmistrza jest wyższa niż wójta.  rozwiń
  • Jola Hytkowska, 2016-08-31 23:14:16

    Mieszkańcom nie jest wszystko jedno - zdania są podzielone, ale większość nie chce, żeby Lanckorona była miastem. O referendum mało kto wiedział - informację o nim zamieszczono wyłącznie w internecie, a mieszkańcy niekoniecznie do tego internetu dostęp mają. Ludzie nie byli świadomi tych badań opini...i publicznej. Zmiana statusu pociągnie za sobą ogromne koszty (zmiana podziału geodezyjnego, wymiana dowodów osobistych i innych dokumentów, także dokumentów firm zarejestrowanych w Lanckoronie, zmiana wysokości podatków, zakaz hodowli zwierząt, i mnóstwo innych, które spadną na barki gminy i samych mieszkańców. Nie chcemy tej zmiany, i to jest opinia wielu osób - mieszkańców rdzennych i przybyszy, jak ja.  rozwiń