PARTNER PORTALU
  • BGK

Łapy próbują powstać z kolan. Wyemitowały pierwsze obligacje komunalne

  • PAP    17 czerwca 2010 - 14:25

Dwie pierwsze serie obligacji komunalnych na sumę 4 mln zł wyemitowała w czerwcu gmina Łapy (Podlaskie) - poinformowała skarbnik miasta Anna Sokół.
Gmina chce w tym roku pozyskać z obligacji 12 mln zł. Pieniądze będą w całości przeznaczone na inwestycje.

Emitentem obligacji jest Bank Ochrony Środowiska. Jak powiedziała Anna Sokół, emisja następnych czterech serii odbędzie się prawdopodobnie od października do grudnia 2010, gdyż to wówczas gmina będzie miała najwięcej faktur do zapłacenia, związanych z realizacją inwestycji.

Gmina Łapy wyemituje do końca roku 12 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda. To emisja niepubliczna, skierowana do mniej niż 100 indywidualnych adresatów. Obligacje będą emitowane w sześciu seriach, po 2 mln zł każda. Planowane terminy wykupu: od 2012 do 2017 roku.

O emisji obligacji pod koniec kwietnia zdecydowali radni Łap. Obligacje zastępują kredyt, jaki w tym roku miało zaciągnąć miasto. Burmistrz Łap Roman Czepe informował wcześniej, że planowany na ten rok deficyt to 15 mln zł; 12 mln zł będzie pozyskane z obligacji, miasto weźmie też 3 mln zł kredytu.

Na inwestycje gmina Łapy chce w 2010 roku wydać 8-9 mln zł, podobnie jak w 2009 roku. Pieniądze z obligacji stanowią wkład własny do kilku inwestycji, które gmina chce zrealizować z dofinansowaniem z UE. To głównie centrum turystyczno-rekreacyjne jakie powstanie w mieście, ale także inwestycje infrastrukturalne, takie jak drogi czy kanalizacja.

Centrum turystyczne ma kosztować 18,5 mln zł, z UE pochodzić będzie 8,1 mln zł, pozostałe środki to wkład samorządu Łap. To jedna z największych inwestycji, jakie chce zrealizować samorząd. Ma poprawić bazę turystyczną w mieście. W Centrum powstanie m.in.: basen, hotel, pierwsza w regionie bezobsługowa wypożyczalnia rowerów.

Wszystkie inwestycje mają przyciągać do miasta potencjalnych inwestorów. Sytuacja na rynku pracy w Łapach jest trudna, gdyż w ostatnich latach przestały istnieć dwa największe zakłady pracy: Cukrownia Łapy oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Pracę straciło łącznie około tysiąca osób. Przyciągnięciu inwestorów służą też trwające prace nad powstaniem w Łapach podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.