PARTNER PORTALU
  • BGK

Lasy Państwowe powinny dołożyć się do dróg

  • AT    14 października 2013 - 18:28
Lasy Państwowe powinny dołożyć się do dróg

- Lasy Państwowe powinny partycypować w kosztach modernizacji dróg gminnych, których używają do wywożenia drewna - uważa Związek Gmin Wiejskich RP (ZGW RP).
Jak informuje Związek stało się nagminną praktyką przekształcanie dróg, które służą do transportu drewna na grunty leśne - zadrzewione lub zakrzewione. Starostwa powiatowe bezkrytycznie na wniosek Lasów Państwowych zmieniają klasyfikację w Ewidencji Gruntów i Budynków zgodnie z życzeniem wnioskodawców.

- W województwie lubuskim poszczególne gminy tracą średnio z tego tytułu rocznie 500 tys. zł każdy - podaje ZGW RP.

Ponadto - jak donosi Związek - nadleśnictwa używają ciężkiego transportu do wywozu drewna, który niszczy nieprzystosowane do takiego nacisku lub nieutwardzone drogi gminne.

- Lasy Państwowe powinny partycypować w kosztach modernizacji tych dróg w konkretnych gminach - twierdzi ZGW RP.

Czytaj też: Samorządy będą sobie podrzucać drogi

Związek uważa również, że konieczna jest lepsza współpraca na linii gminy - Lasy Państwowe. Powinny zostać uregulowane chociażby sprawy własności dawnych parków podworskich, które zostały włączone do gospodarki leśnej.

- Pozyskiwane jest z nich drewno tartaczne, podczas gdy leżą one na terenach gmin, gdzie brakuje terenów zielonych dla wypoczynku i spacerów miejscowej ludności - wyjaśnia ZGW RP

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Bolesław Herudziński, 2013-10-15 10:06:34

    Nie tylko w województwie lubuskim poszczególne gminy tracą z tego tytułu olbrzymie pieniądze. Warto byłoby podać do publicznej wiadomości dokładniejszą analizę tych problemów i jak kształtują się one w poszczególnych regionach.
  • Jerzy Fabiś, 2013-10-15 08:55:12

    Powiat Zielonogórski, reprezentowany przez Starostę Zielonogórskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu i moją osobę, członka zarządu Powiatu, podjął szereg rozmów z użytkownikami dróg, przyszłymi partnerami finansowymi, m. in. z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśniczymi a także ...z Dyrektorem Departamentu Rozwoju Wsi i Rolnictwa UM /Wojewódzki Fundusz Ochrony Gruntów/, Dyrektorem Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Wójtami i Burmistrzami. Efektem rozmów jest deklaracja o partnerstwie w finansowania przebudowy dróg powiatowych.  rozwiń