Lasy Państwowe powinny dołożyć się do dróg

- Lasy Państwowe powinny partycypować w kosztach modernizacji dróg gminnych, których używają do wywożenia drewna - uważa Związek Gmin Wiejskich RP (ZGW RP).
Lasy Państwowe powinny dołożyć się do dróg

Jak informuje Związek stało się nagminną praktyką przekształcanie dróg, które służą do transportu drewna na grunty leśne - zadrzewione lub zakrzewione. Starostwa powiatowe bezkrytycznie na wniosek Lasów Państwowych zmieniają klasyfikację w Ewidencji Gruntów i Budynków zgodnie z życzeniem wnioskodawców.

- W województwie lubuskim poszczególne gminy tracą średnio z tego tytułu rocznie 500 tys. zł każdy - podaje ZGW RP.

Ponadto - jak donosi Związek - nadleśnictwa używają ciężkiego transportu do wywozu drewna, który niszczy nieprzystosowane do takiego nacisku lub nieutwardzone drogi gminne.

- Lasy Państwowe powinny partycypować w kosztach modernizacji tych dróg w konkretnych gminach - twierdzi ZGW RP.

Czytaj też: Samorządy będą sobie podrzucać drogi

Związek uważa również, że konieczna jest lepsza współpraca na linii gminy - Lasy Państwowe. Powinny zostać uregulowane chociażby sprawy własności dawnych parków podworskich, które zostały włączone do gospodarki leśnej.

- Pozyskiwane jest z nich drewno tartaczne, podczas gdy leżą one na terenach gmin, gdzie brakuje terenów zielonych dla wypoczynku i spacerów miejscowej ludności - wyjaśnia ZGW RP

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Nie tylko w województwie lubuskim poszczególne gminy tracą z tego tytułu olbrzymie pieniądze. Warto byłoby podać do publicznej wiadomości dokładniejszą analizę tych problemów i jak kształtują się one w poszczególnych regionach.

Bolesław Herudziński, 2013-10-15 10:06:34 odpowiedz

Powiat Zielonogórski, reprezentowany przez Starostę Zielonogórskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu i moją osobę, członka zarządu Powiatu, podjął szereg rozmów z użytkownikami dróg, przyszłymi partnerami finansowymi, m. in. z Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśniczymi a także ...z Dyrektorem Departamentu Rozwoju Wsi i Rolnictwa UM /Wojewódzki Fundusz Ochrony Gruntów/, Dyrektorem Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Wójtami i Burmistrzami. Efektem rozmów jest deklaracja o partnerstwie w finansowania przebudowy dróg powiatowych. rozwiń

Jerzy Fabiś, 2013-10-15 08:55:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU