PARTNER PORTALU
  • BGK

Lasy Państwowe, prywatyzacja: PO zapowiada ustawę blokującą

  • bad/PAP    19 sierpnia 2015 - 19:46
Lasy Państwowe, prywatyzacja: PO zapowiada ustawę blokującą
Dzięki ustawie prywatyzacja Lasów Państwowych będzie niemożliwa. Fot. gdansk.lasy.gov.pl

PO zapowiada, że do końca kadencji przygotuje projekt ustawy, który uniemożliwi prywatyzację i restrukturyzację Lasów Państwowych.
- Do końca tej kadencji chcemy przepracować projekt ustawy, w którym zapiszemy, iż Lasy Państwowe (LP) nie będą ani prywatyzowane, ani restrukturyzowane – zapowiada premier Ewa Kopacz. Na początku przyszłego tygodnia ma zostać złożony stosowny projekt noweli o lasach.

Zakaz prywatyzacji i przekształceń własnościowych

Jak dodaje Ewa Kopacz PO chciała zapisać zakaz prywatyzacji w Konstytucji RP, jednak oponenci polityczni to uniemożliwili.

Szefowa rządu dodaje, że w projekcie znajdą się też przepisy, które mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. Propozycje zmian do ustawy zgłosili leśnicy podczas spotkania z premier.

Czytaj też: Referendum 6 września: Pytanie o Lasy Państwowe to manipulacja?

Wiceminister środowiska Dorota Niedziela wyjaśnia, że w projekcie nowelizacji będzie zapisane, iż lasy należące do Skarbu Państwa podlegają szczególnej ochronie i nie podlegają prywatyzacji. "Dalsze zapisy, te, które wprowadzimy po konsultacjach z fachowcami z Lasów Państwowych, będą dostępne na początku tygodnia" - dodaje.

Zdaniem Kopacz i wiceminister środowiska wprowadzenie całkowitego zakazu przekształceń własnościowych w LP mogłoby spowodować np. zablokowanie możliwości prowadzenia gospodarki leśnej.

"Ja o to pytałam leśników, jak będzie całkowity zakaz, to wy nie będziecie mogli wybudować np. drogi przeciwpożarowej. Wtedy, kiedy zostanie wyznaczona trasa nowej autostrady czy drogi szybkiego ruchu i będzie zajmować kawałeczek lasu, to wtedy też nie będzie można tego ruszyć. Oczywiście te wyjątki enumeratywnie są wymienione już w tej chwili w ustawie o lasach, nikt co do tych wyjątków nie ma żadnych wątpliwości (...)" - mówi premier.

Nieudana próba zmian w Konstytucji

W połowie grudnia ub.r. Sejm nie przyjął zmian w konstytucji dot. Lasów Państwowych. Ówczesna propozycja stanowiła, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem uzasadnionego celu publicznego.

Chodziło o to, by lasy nie podlegały przekształceniom własnościowym, a wyjątki od tej zasady, uzasadnione celami publicznymi lub celami zrównoważonej gospodarki leśnej, określała ustawa. Takie rozwiązanie miałoby dawać możliwość przejęcia terenów leśnych np. w celach obronnych, bezpieczeństwa państwa czy realizacji inwestycji celu publicznego.

W głosowaniu za zmianą Konstytucji opowiedziało się 291 posłów, 150 było przeciw. Do większości konstytucyjnej zabrakło pięciu głosów. PiS głosowało przeciw. Posłowie tej partii wskazywali, że proponowane przepisy zmiany konstytucji niedostatecznie zabezpieczają lasy należące do państwa przed prywatyzacją. PiS proponowało ponadto, by zakazać jakichkolwiek przekształceń własnościowych w lasach należących do Skarbu Państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.