PARTNER PORTALU
  • BGK

Lato jeszcze bez turystycznego funduszu

  • PAP    5 kwietnia 2013 - 19:32
Lato jeszcze bez turystycznego funduszu

Minister sportu i turystyki Joanna Mucha poinformowała w piątek, że nowa ustawa o turystycznym funduszu gwarancyjnym w nadchodzącym sezonie letnim może jeszcze nie obowiązywać, choć prace nad projektem trwają.
"Prace nad funduszem gwarancyjnym trwają od ubiegłego roku. Formuła funduszu ulega zmianom, ale te prace cały czas trwają. Myślę, że nie będziemy w stanie opracować tej ustawy tak, aby ona obowiązywała już na ten sezon turystyczny, czyli na lato" - powiedziała dziennikarzom Mucha.

Nowa ustawa o turystycznym funduszu gwarancyjnym ma być sposobem zabezpieczenia turystów na wypadek na przykład upadku biura.

Minister przypomniała, że ministerstwo wspólnie z resortem finansów pracuje także nad innymi rozwiązaniami zabezpieczającymi turystów. Chodzi m.in. o działania związane ze zmianą rozporządzeń ministra finansów do ustawy o usługach turystycznych, dotyczących minimalnych sum zabezpieczeń wymaganych od biur podróży.

"Nad odpowiednim rozporządzeniem pracuje Ministerstwo Finansów. Jesteśmy w ciągłym kontakcie, ale to jest rozporządzenie MF. Z tego co wiem, ono dość szybko powinno zostać podpisane i opublikowane" - powiedziała.

Pod koniec lutego br. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że urząd nie będzie już sprowadzać turystów - klientów niewypłacalnych biur, dopóki nie będzie precyzyjnych przepisów.

Czytaj też: Marszałkowie nie będą sprowadzać turystów

W 2012 r. upadło 10 biur podróży - pięć z Mazowsza, trzy ze Śląska i dwa z Wielkopolski. Łącznie urzędy marszałkowskie z tych trzech województw sprowadziły do Polski prawie 7 tys. turystów. Jako pierwszy upadłość ogłosił Sky Club, który organizował wyjazdy pod własną marką oraz Triady. Później upadły m.in.: Alba Tour, Africano Travel, Elektra Travel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.