PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatwiej będzie utworzyć spółdzielnie socjalne? Sejm obraduje

  • PAP/AT    14 września 2017 - 09:44
Łatwiej będzie utworzyć spółdzielnie socjalne? Sejm obraduje
Kolejny dzień obrad w Sejmie (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzą m.in.  rządowy projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, który dotyczy tworzenia oraz prowadzenia działalności przez spółdzielnie socjalne i ułatwienia tworzenia spółdzielni socjalnych. Wysłucha także informacji w sprawie wprowadzonej od 1 września 2017 r. reformy oświaty.
• Sejm kontynuuje posiedzenie rozpoczęte we wtorek (12 września).

• Na posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. prezydenckim projektem noweli Kodeksu wykroczeń.

• Posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych.

• Sejm wysłucha także informacji ws. reformy oświaty.

Sejm będzie kontynuował prace nad prezydenckim projektem noweli Kodeksu wykroczeń, który zakłada, że każdemu, kto umyślnie i bez uzasadnienia będzie blokował telefoniczny numer alarmowy - w szczególności 112, 997, 998 i 999 - będzie groziła kara aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tys. zł grzywny. Projekt, który został skonsultowany z MSWiA, poparły wszystkie kluby.

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, który ma zwiększyć ochronę klientów zawierających umowy ubezpieczenia. Projekt zakłada, że klienci będą korzystać z jednakowej ochrony niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji ubezpieczeń.

Ponadto posłowie rozpatrzą rządowy projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach socjalnych, który dotyczy tworzenia oraz prowadzenia działalności przez spółdzielnie socjalne, ułatwienia tworzenia spółdzielni socjalnych m.in. poprzez wzmocnienie pozycji pracowników, doprecyzowanie obszaru działania spółdzielni oraz rozszerzenie katalogu osób mogących zakładać spółdzielnie.

Czytaj też: Mieszkanie Plus dodało skrzydeł spółdzielniom mieszkaniowym. Chcą budować

Posłowie zajmą się też wnioskiem o uchylenie immunitetu wiceszefowi MON, posłowi Bartoszowi Kownackiemu (PiS). Wniosek w tej sprawie złożyli posłowie PO: Mariusz Witczak, Jan Grabiec i Marcin Kierwiński. Chodzi o wypowiedź Kownackiego w Sejmie, że PO ma "krew na rękach" w związku z katastrofą smoleńską.

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych opowiedziała się za odrzuceniem wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Kownackiego.

Posłowie wysłuchają również sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji ws. nabywania nieruchomości przez cudzoziemców.

Sejm wysłucha także informacji bieżącej w sprawie wprowadzonej od 1 września 2017 r. reformy oświaty. Wniosek o informację złożył klub PSL.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.