PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatwiej o dotacje przeciw klęskom

  • JL    7 maja 2010 - 09:07
Łatwiej o dotacje przeciw klęskom

Weszły w życie nowe zasady, które mają ułatwić ubieganie się samorządów o pieniądze na przeciwdziałanie oraz usuwanie klęsk żywiołowych. Dotacje przyznaje MSWiA.
Nowe przepisy dotyczą zasad, które wiążą się z ustalaniem przez samorządy szkód i szacowaniem strat po klęsce żywiołowej. Zmianie ulegnie również ubieganie się samorządów o dofinansowanie remontów lub odbudowy uszkodzonych i zniszczonych budynków.

Według nowych wytycznych ułatwieniem dla samorządów jest wydłużenie terminu przesyłania rozliczenia dotacji – z 14 do 21 dni. Poza tym te, które otrzymały dofinansowanie, przedstawiają tylko jedno rozliczenie – po zakończeniu zadania i faktycznym otrzymaniu dotacji na rachunek bankowy. Terminy rozliczenia określa indywidualna dla każdego samorządu umowa o dotację.

Samorządy, które chcą ubiegać się o dotację od MSWiA, muszą zwrócić uwagę, że doprecyzowano treść niektórych załączników do zasad dofinansowania. Wprowadzono także nowy załącznik – oświadczenie, że zadanie dotyczące klęsk żywiołowych jest zadaniem własnym samorządu.

Według nowych przepisów samorządy nie są już zobowiązane do prowadzenia odrębnego rachunku, na który trafia dotacja. Pieniądze będą przelane na główny rachunek bankowy samorządu. Od tej pory obowiązkiem będzie prowadzenie przez samorządy odrębnej ewidencji księgowej dla funduszy uzyskanych w ramach dotacji. Oznacza to, że samorząd będzie określał w odrębnej dokumentacji księgowej wydatki i inne koszty związane z dotacją.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.