Łatwiej urzędnikom, trudniej firmom

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 29-12-2011
  • drukuj
Zamawiający będą mogli wydać więcej, stosując mniej restrykcyjne przepisy. Od 1 stycznia zmieniają się tzw. progi unijne i przelicznik z euro na złote.
Łatwiej urzędnikom, trudniej firmom
Przed ogłoszeniem jakiegokolwiek zamówienia publicznego zamawiający musi oszacować jego wartość netto. Jeśli jest niższa od progu unijnego, może zastosować łagodniejsze przepisy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obowiązują wówczas skrócone terminy składania ofert, ogłoszenia są publikowane tylko w „Biuletynie Zamówień Publicznych”, wolno też skorzystać z niektórych trybów zarezerwowanych wyłącznie dla tańszych zamówień (np. licytacja elektroniczna, zapytanie o cenę). Przede wszystkim jednak zamawiający nie muszą obawiać się odwołań składanych przez przedsiębiorców, gdyż możliwość ich wnoszenia jest ograniczona.

Progi unijne są ustalane co dwa lata przez Komisję Europejską. Nowe progisą dla zamawiających korzystniejsze. Na przykład roboty budowlane można będzie zlecić przy zastosowaniu łagodniejszych procedur do wartości 5 mln euro – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU