PARTNER PORTALU
  • BGK

Łatwiej zostać posłem niż wójtem czy radnym

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    23 lutego 2010 - 08:41

Aby zostać wójtem, należy mieć polskie obywatelstwo, odpowiedni wiek i czynne prawo wyborcze, ale nie trzeba być stałym mieszkańcem gminy, w której się kandyduje.
Ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta mówi, że wójtem może zostać każdy obywatel polski mający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje – donosi „Rzeczpospolita”.

Prawa tego nie mają przede wszystkim osoby pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu, jak również osoby ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Zakaz kandydowania obejmuje również osoby karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego i te, wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego.

Kandydatem nie może być także osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające, że kandydat jest kłamcą lustracyjnym.

Osoby karane za popełnienie przestępstw umyślnych mogą bez przeszkód kandydować do Sejmu, Senatu czy w wyborach na prezydenta RP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.