PARTNER PORTALU
  • BGK

Leasing a zamówienia publiczne

  • GK    3 lipca 2012 - 12:39
Leasing a zamówienia publiczne

Jednostki publiczne w ramach ogłaszanych przetargów coraz śmielej sięgają po leasing, jako formę finansowania.
Analizy opublikowane przez Urząd Zamówień Publicznych, mówią o tym, że od początku 2012 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych zostało ogłoszonych 168 808 przetargów. W 2012 roku liczba ogłoszeń o przetargach publicznych była tylko o 1 proc. większa od liczby ogłoszeń opublikowanych w analogicznym okresie 2011 roku.

Czytaj też: Policja wypożyczy radiowozy

Jednak mimo niewielkiej dynamiki wzrostu, można zauważyć rosnące zainteresowanie leasingiem jako formą finansowania. Tych zamówień z roku na rok jest coraz więcej. W 2010 r. EFL dotarł do 160. W 2011 r. – już do 200.

Firmy leasingowe proponują finansowanie rozmaitych dóbr trwałych różnorodnym podmiotom. Wśród nich są jednostki publiczne takie jak zakłady opieki zdrowotnej, spółki komunalne. Jednostki te dzięki leasingowi korzystają z ultrasonografów, tomografów komputerowych, karetek, endoskopów czy sprzętu USG (w przypadku szpitali oraz zakładów opieki zdrowotnej).

Spółki komunalne, czy zakłady budżetowe korzystają z koparek, zamiatarek kompaktowych, spycharek i innych maszyn, a także z samochodów ciężarowych, śmieciarek.

Karina Janik, specjalista ds. Obsługi Transakcji Specjalnych w Europejskim Funduszu Leasingowym zauważa, że „złożenie oferty przez zamawiającego i zawarcie umowy leasingowej daje samorządom możliwość korzystnego finansowania potrzebnego sprzętu. Wartość wpłaty początkowej wacha się od 0 do 45 proc. całej wartości danego dobra, a transakcja zawierana jest zazwyczaj na okres od 24 do 60 miesięcy”.

Pierwszym krokiem w kierunku realizacji zamówienia jest publiczne jego ogłoszenie. Zamawiający precyzuje parametry techniczne sprzętu oraz preferowane usługi serwisowe.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.