PARTNER PORTALU
  • BGK

LECHSTARTER czyli milion złotych na granty dla polskich miast

  • JS    25 stycznia 2017 - 17:28
LECHSTARTER czyli milion złotych na granty dla polskich miast
1 lutego rozpoczyna się druga edycja LECHSTARTERA

• 1 lutego rozpoczyna się druga edycja programu pozytywnie zmieniającego polskie miasta, organizowanego przez Lecha Premium.
• W ramach akcji fundacje, stowarzyszenia i inne podmioty działające na rzecz lokalnych społeczności mogą ubiegać się o granty o łącznej wartości miliona złotych.
• Pomysły muszą dotyczyć jednego z trzech obszarów tematycznych: innowacje dla miasta i ludzi, miejskie akcje i kooperacje oraz nowa miejska przestrzeń.
Pierwsza edycja programu pokazała, że mieszkańcy polskich miast chcą i potrafią zmieniać swoje otoczenie oraz dbać o wspólną przestrzeń.

Powstało 25 kreatywnych inicjatyw m.in. w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Olsztynie czy Bydgoszczy. Wszystkie projekty angażowały i jednoczyły wokół siebie ludzi, którym zależy na tym, by ich miasta stawały się lepsze. Dlatego też tegoroczna odsłona LECHSTARTERA koncentruje się na zmianach, dzięki którym społeczności, sąsiedztwa czy grupy z wspólnymi zainteresowaniami i potrzebami będą mogły jeszcze bardziej się integrować.

- Miasta są naturalną przestrzenią budowania więzi międzyludzkich. Jesteśmy przekonani,
że w ich mieszkańcach drzemie mnóstwo pozytywnej energii, trzeba tylko pomóc ją uwolnić. Dlatego właśnie ich Leszek Chmielewski chce ich inspirować do działania. Chcemy, aby powstały projekty naprawdę zmieniające życie w mieście i skrojone dokładnie pod tych, którzy właśnie na takie projekty liczą i czekają - wyjaśnia Karolina Hasińska przedstawiciel Lecha Premium, organizatora LECHSTARTERA. 

Zgłoszenia do programu będą przyjmowane od 1 do 22 lutego za pośrednictwem strony www.lechstarter.pl.

Projekty mogą zgłaszać stowarzyszenia, ruchy społeczne, organizacje pozarządowe czy fundacje i inne podmioty wyszczególnione w regulaminie. Pomysły muszą dotyczyć jednego z trzech nowych obszarów tematycznych. Są to: Innowacje dla miasta i ludzi (nowe technologie, smart city, smart mobility itp) Miejskie akcje i kooperacje (organizacja spotkań, warsztatów, sąsiedzkich festiwali itp.) oraz Nowa miejska przestrzeń (tworzenie przestrzeni sąsiedzkich, rewitalizacja, odrestaurowywanie lokalizacji etc). Na realizację zwycięskich projektów Leszek Chmielewski przeznacza milion złotych w formie pięciu grantów o wartości 100 000 zł lub dziesięciu mikrograntów  na 50 000 zł. 

Wnioski spełniające kryteria formalne trafią w marcu pod obrady eksperckiego jury, złożonego z postaci, których znakiem rozpoznawczym jest nieszablonowe myślenie i zaangażowanie w tematykę przestrzeni publicznej.Założycielka Fundacji Urban Forms, Teresa Latuszewska–Syrda, odpowiada za obszar Miejskie akcje i kooperacje, oceni, czy zaproponowane aktywności będą atrakcyjne dla mieszkańców: jak ich zaangażują i zintegrują. Innowacje dla miasta i ludzi to obszar kompetencji Yuriego Drabenta, pioniera branży social media w Polsce, który zwróci uwagę na to, czy zgłoszone rozwiązania wykorzystujące nowe technologie są pożyteczne oraz intuicyjne dla wszystkich użytkowników. Reporter, fotograf, autor publikacji o architekturze miast, Filip Springer, oceniający projekty z obszaru Nowa miejska przestrzeń zaznacza, że powstałe miejsca muszą być dobrze przemyślane: przede wszystkim atrakcyjne dla mieszkańców pod względem swojego przeznaczenia i odpowiadania na ich potrzeby.

Wnioski spełniające kryteria formalne trafią w marcu pod obrady jury, które wybierze 45 najciekawszych. Jednak głos decydujący w LECHSTARTERZE będą mieć internauci. W maju nastąpi ogłoszenie wyników  ogólnopolskiego głosowania  – wyłonionych zostanie 15 inicjatyw, które zdobędą granty od Leszka Chmielewskiego w formie pięciu grantów o wartości 100 000 zł lub dziesięciu mikrograntów na 50 000 zł.  Realizacja zwycięskich projektów  potrwa do 30 września tego roku.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.