PARTNER PORTALU
  • BGK

Legalizacja nazw stołecznych ulic

  • PAP    18 maja 2012 - 07:36

Stołeczni radni zdecydowali o nadaniu nazw m.in. placowi Konstytucji i ul. Kubusia Puchatka. Te zwyczajowe nazwy istniały w przestrzeni miejskiej, ale bez podstawy prawnej.
Z porządku obrad wycofano projekt uchwały o opłatach za opiekę w żłobkach. Przyjętą przez radę Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) uchwałą nazwy nadano także ul. Mordechaja Anielewicza, ul. Krzywopobocznej, ul. Międzyparkowej, ul. Nowy Zjazd, ul. Mysiej i ul. Parkingowej.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, w dostępnej dokumentacji archiwalnej nie odnaleziono aktów prawa miejscowego, którymi nazwy te zostały nadane. Nie znaleziono także informacji o uchwaleniu takich aktów.

To pierwsza z uchwał, które mają uporządkować nazewnictwo blisko 300 ulic i placów. Simona Kowalewska ze stołecznego biura kultury mówiła w lutym, że akty prawne prawdopodobnie w kilku projektach jeszcze w ciągu tego roku trafią na sesję rady Warszawy.

Chodzi o nazwy, które funkcjonują w dokumentach i przestrzeni miejskiej, ale bez podstawy prawnej, czyli bez uchwały nadającej nazwę danej ulicy. Ujednolicone mają zostać także oficjalne nazwy. Jest to konieczne ze względu na obowiązek stworzenia słowników nazw dla potrzeb systemów teleinformatycznych.

Magdalena Dardzińska z Biura Rady m.st. Warszawy poinformowała, że na wniosek radnych PO wycofano z porządku obrad projekt uchwały w sprawie wprowadzenia godzinowych opłat za opiekę w żłobkach. Ich wysokość określono w projekcie na 1,78 zł. Kwota ta nie obejmuje opłat za wyżywienie.

Od 1 września 2011 r. opłaty za żłobek wynoszą miesięcznie 374,22 zł (bez wyżywienia). Wcześniej było to 189 zł. W październiku 2011 r. uchwały rady Warszawy, które podnosiły ceny, zaskarżyło do sądu Stowarzyszenie „Głos Rodziców”. 17 kwietnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że miasto musi wprowadzić opłatę godzinową za opiekę w żłobkach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.