PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnickie bonifikaty do likwidacji

  • legniczanin.pl (Grzegorz Wala)    6 grudnia 2011 - 19:24

W grudniu radni w Legnicy pochylą się nad zmianą uchwały dotyczącej opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Wiele bonifikat przestanie istnieć.
Obecnie podmiotom ubiegającym się o przekształcenie statusu gruntu zabudowanego nieruchomościami należącymi do miasta przysługuje aż 7 różnych bonifikat, w zależności od rodzaju budynku i okresu użytkowania wieczystego.  

Najbardziej atrakcyjne warunki miały dotąd osoby chcące zdobyć prawo własności gruntu zabudowanego budynkiem mieszkalnym. Mogły bowiem liczyć na aż 95% upust. Z drugiej strony, najmniejszą bonifikatę otrzymywali właściciele domków jednorodzinnych, którzy prawo wieczystego użytkowania posiadali w okresie 5-10 lat. By stać się właścicielami terenu musieli bowiem zapłacić 90% jego wartości.

Jednak niedługo zasady się zmienią i będzie drożej. Z jednej strony zniknie bowiem wiele dotychczasowych bonifikat, a zastąpi je jedna – dotycząca osób fizycznych i spółdzielni mieszkaniowych. Podmioty te ubiegając się o przekształcenie prawa do wieczystego użytkowania w prawo własności będą mogły liczyć na 50% upust… i to jedynie w przypadku, gdy użytkowanie wieczyste trwało dłużej niż 20 lat.

Wejście tych zmian w życie będzie więc oznaczać, że chęć zostania właścicielem terenu który się użytkuje będzie znacznie droższa niż dotychczas.

Projekt uchwały o takiej treści trafił już na półki legnickich radnych. Urzędnicy, a konkretnie dyrektor wydział gospodarki nieruchomościami Urszula Nowakowska, uzasadnia to nowelizacją prawa.

– Na szczęście, jakiś czas temu udało mi się stać właścicielem terenu na którym mieszkamy. Z tego co pan mówi, w przeciwnym razie musiałbym zapłacić prawie dwa razy więcej – komentuje Tomasz Wiśniewski, legniczanin.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.