PARTNER PORTALU
 • BGK

Lekcje religii będą dalej finansowane z budżetu państwa

 • PAP/JL    27 stycznia 2016 - 08:54
Lekcje religii będą dalej finansowane z budżetu państwa

Rząd uważa, że zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa to zła idea. Fot. Pixabay.com

Rząd negatywnie zaopiniował obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zakładający zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa.
Pierwsze czytanie projektu ma się odbyć na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu. Pod projektem zebrano ponad 150 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę.

„Odnosząc się do wprowadzenia zasady mówiącej, że decyzja o udziale w lekcjach religii należałaby wyłącznie do uczniów, rząd podkreśla, że może to stanowić istotne naruszenie praw rodziców” – czytamy w komunikacie Rady MInistrów.

Przypomniano w nim, że konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

„Wychowanie to powinno uwzględniać poziom dojrzałości dziecka, wolność jego sumienia i wyznania” – zaznaczono.

Zgodnie ze stanowiskiem rządowym obecny zapisy ustawy o systemie oświaty, przyznający prawo decydowania o uczestnictwie w lekcjach religii w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych osobom pełnoletnim „doskonale respektuje zasadę budowania właściwych relacji w rodzinie i współuczestniczenia dziecka w podejmowaniu decyzji w miarę pogłębiania się jego dojrzałości”.

„Kolejna kwestia dotyczy wprowadzenia zakazu finansowania lekcji religii ze środków publicznych. Według rządu, finansowanie zajęć z religii przez kościoły lub inne związki wyznaniowe, czyli praktycznie przez rodziców, którzy są członkami tych wspólnot, byłoby naruszeniem dwóch konstytucyjnych zasad: wolności religii i bezpłatności nauki” – czytamy w komunikacie rządu.

Przywołano w nim zapis konstytucji mówiący o tym, że religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, może być przedmiotem nauczania w szkole.

„Dlatego wprowadzenie odpłatności za uczestnictwo w nauczaniu religii organizowanej w szkole publicznej mogłoby zostać odebrane, jako naruszanie zagwarantowanej wolności religii” – zaznaczono.

Autorzy projektu nowelizacji z inicjatywy „Świecka szkoła” oceniają, że Kościół nie jest biedną instytucją i jeśliby zechciał, mógłby sfinansować lekcje religii, czy to w salkach parafialnych, czy to w murach szkolnych – jeśli tak zdecydują rodzice.

„Lekcje katechezy w szkołach to 1,35 mld zł z budżetu, które w niedofinansowanej polskiej szkole można by przeznaczyć na dużo bardziej pożyteczne cele. Lekcje wyrównawcze dla najsłabiej się uczących, dofinansowania do szkoleń dla nauczycieli, lepsze wyposażenie pracowni dydaktycznych czy sal gimnastycznych. To także 860 godzin w całym cyklu nauczania, które polscy uczniowie spędzają na lekcjach katechezy, więcej niż na lekcjach biologii, historii czy geografii” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (7)

 • em, 2016-02-08 10:05:42

  Szanujcie wiary chrześcijanskiej wielcy europejczycy, bo niedługo będziecie prześladowani przez islamistow i ci mało wierzący i ci niewierzący. lewacy itp. A takich Islam traktuje jednakowo, jako niewierni, takich zgodnie z ich religią należy niszczyć, lekceważyć i zabijać Jestem katoliczką i życzę ...sobie aby w szkole mojej za moje podatki była religia, ktora jest rwnież nauką wspomagajacą w wychowywaniu dzieci i młodzieży.  rozwiń
 • dyksinski, 2016-01-30 03:12:57

  brawo, brawo, niech żyje rząd religia pozostanie w szkołach i tak powinno być, precz z komuną i lewakami
 • katol, 2016-01-28 14:57:22

  Do formatka: Szkoły, których część pomieszczeń "komisja kościelna" przyznała kościołowi jako zwrot zagarniętego mienia, w których z konieczności uczą się dzieci muszą kościołowi płacić "najemne" jak za najdroższy hotel świata a księżulkowie wykorzystują te pomieszczenia do szerze...nia swojej wiary jeszcze mają niezłe pieniądze i nie rozumiem dlaczego podlegają w niektórych przywilejach KN - urlopy, ferie, inne dni wolne, urlop dla poratowania zdrowia, dodatkowe roczne wynagrodzenie i otrzymują wynagrodzenie za "usprawiedliwione nieodbycie zajęć" - święta kościelne, usługi pogrzebowe, odwiedziny "po kolędzie", spowiedzie wielkopostne w sąsiednich parafiach i inne ?  rozwiń