Liczba radnych w samorządach stanowczo za duża? Poseł chce ją ograniczyć

  • Michał Nowak
  • 30-12-2016
  • drukuj
• Według danych na rok 2015, Nowy Jork posiadał nie więcej niż 60 radnych, Los Angeles mniej niż 20, Berlin 100, a Paryż mniej niż 200.
• W tym samym czasie w Warszawie liczba miejskich radnych wynosiła 469 - wylicza poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz'15) w interpelacji do szefa MSWiA.
• Parlamentarzysta pyta, czy w związku z tym resort zmieni ustawę Prawo o samorządzie gminnym, dążąc do zmniejszenia liczby radnych.
Liczba radnych w samorządach stanowczo za duża? Poseł chce ją ograniczyć
- Miasteczko o wielkości 15 tys. mieszkańców posiada tylu samo samorządowców co Los Angeles - pisze Tomasz Jaskóła i nazywa to absurdem. (fot. Facebook)

- Należy przypomnieć, iż w 2015 r. radni mogli liczyć miesięcznie na nieco ponad 2500 zł. Warto dodać, iż kwota ta jest wolna od podatku, w związku z czym od tych wynagrodzeń nie odprowadza się składek – pisze Jaskóła do szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Poseł przypomina, że zgodnie z art. 17 ustawy o samorządzie gminnym w skład rady wchodzą radni w liczbie: piętnastu w gminach do 20 tys. mieszkańców; dwudziestu jeden w gminach do 50 tys. mieszkańców; dwudziestu trzech w gminach do 100 tys. mieszkańców; dwudziestu pięciu w gminach do 200 tys. mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych.

Z kolei w skład rady gminy powstałej w wyniku połączenia gmin, w pierwszej kadencji wchodzą radni w liczbie: dwudziestu jeden w gminach do 20 tys. mieszkańców; dwudziestu trzech w gminach do 50 tys. mieszkańców; dwudziestu pięciu w gminach do 100 tys. mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu ośmiu radnych.

Czytaj też: Nagrody w urzędach: Kogo obowiązują przepisy o dostępie do informacji publicznej?

- Tym samym dochodzimy do absurdu, gdzie miasteczko o wielkości 15 tys. mieszkańców posiada tylu samo samorządowców co Los Angeles – tj. drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych – pisze Jaskóła.

Poseł w interpelacji pyta szefa MSWiA o trzy rzeczy. Po pierwsze, chce wiedzieć czy resort zamierza podjąć pracę nad ustawą Prawo o samorządzie gminnym, dążąc do zmniejszenia liczby radnych.

Po drugie pyta, czy aktualna liczba radnych jest adekwatna do faktycznego rozwoju naszego kraju.

Na koniec Tomasz Jaskóła chce wiedzieć jaki jest powód tego, iż w państwach zachodnich dużo większe miasta zarządzane są przez dużo mniejszą liczbę osób niż w polskich gminach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (9)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jestem sołtysem i radną za pracę radnego otrzymuje 500 zł a z diety sołtysa się zrzeklam a wynosi ona 100 zł to nie wiem gdzie te 2500 .Praca sołtysa i radnego to praca społeczna pamiętajcie !!

Bożena Ignasiak , 2017-01-27 06:53:44 odpowiedz

Do Mieszkaniec: Gminy poniżej 10 tyś. do likwidacji, Radny winien być jednocześnie sołtysem Sołectwa powyżej 1 tys.

Społecznik, 2017-01-19 10:39:10 odpowiedz

Pewnie ograniczajcie liczbę samorządowców bo jakże inaczej... o radnych można mówić wiele i złego i dobrego ale jedno jest niezmienne, chcąc się o coś dowiedzieć, to są potrzebni jako chociażby źródło informacji - przynajmniej w gminach do 10 tys. mieszkańców. Mieszkańcy jednak mają zaufanie do radn...ych bardziej niż do urzędników. Panie pośle zacznijcie od ograniczenia liczby posłów i senatorów - tych pierwszych do powiedzmy 250 a tych drugich do 50 ----> to dopiero będzie oszczędność rozwiń

amazoni, 2017-01-06 21:03:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU