PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja funduszu od inwestycji komunalnych

  • PAP    7 maja 2013 - 16:13
Likwidacja funduszu od inwestycji komunalnych

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy o likwidacji Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych (FRIK) - poinformowało CIR. Zdaniem rządu Fundusz ma zostać zlikwidowany ze względu na niewielkie zainteresowanie samorządów wsparciem z FRIK.
CIR podało, że środki pozostające w dyspozycji Funduszu (ok. 51,9 mln zł) trafią do budżetu państwa. Zostaną one uwzględnione w projekcie ustawy budżetowej na 2014 r. w rezerwie celowej na dofinansowanie zadań własnych samorządu terytorialnego.

FRIK od 2004 roku wspiera jednostki samorządu terytorialnego w realizacji projektów inwestycji komunalnych współfinansowanych ze środków unijnych i innych funduszy zagranicznych. Pieniądze z Funduszu przeznaczane są na preferencyjne kredyty udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego m.in. gminom i powiatom na sfinansowanie kosztów przygotowania dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych.

Jak wyjaśniło CIR, ze względu na niewielkie zainteresowanie samorządów wsparciem z FRIK, w czwartym kwartale 2012 roku nie wpłynął do BGK żaden wniosek o kredyt, zatem rząd zdecydował o jego rozwiązaniu. Obecnie istnieje możliwość pozyskania tańszego sfinansowania dokumentacji projektowej inwestycji komunalnych z banków komercyjnych. Wsparcie można również uzyskać w postaci pomocy bezzwrotnej w ramach programu Pomoc Techniczna.

CIR zapewniło, że likwidacja FRIK nie będzie miała wpływu na projekty komunalne obecnie wspierane środkami z Funduszu. "BGK będzie prowadził obsługę udzielonych kredytów do czasu ich całkowitej spłaty (...) Wnioski o udzielenie kredytów, które wpłyną do BGK po dniu ogłoszenia ustawy, nie będą przez bank rozpatrywane. Z kolei decyzje dotyczące wniosków, które wpłyną do dnia ogłoszenia ustawy, BGK podejmie najpóźniej do dnia jej wejścia w życie" - wyjaśniono w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.