Likwidacja sądów na mniejszą skalę

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 13-09-2012
  • drukuj
Nie 79, jak planowano, lecz tylko 29 jednostek zniknie w przyszłym roku z mapy polskiego sądownictwa. Ministerstwo chce zniesienia tych, w których orzeka do sześciu sędziów.

"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do roboczej listy sądów rejonowych, które mają zostać przekształcone w oddziały zamiejscowe większych jednostek. Spod ministerialnego noża uda się uciec sądom, w których orzeka siedmiu lub więcej sędziów.

Pierwotnie resort zamierzał zlikwidować 122 jednostki, później 79. Teraz Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości, myśli o reformie już tylko 29 mniejszych sądów.

Informacje te potwierdza Patrycja Loose, rzeczniczka ministra. W resorcie rozważane są różne warianty reorganizacji sądów, aby m.in. nie zaostrzać sytuacji z PSL, które jest przeciwne zmianom.

Zreformowane sądy mają być poligonem doświadczalnym - na ich przykładzie resort chce się przekonać, czy i w jakim stopniu reorganizacja usprawni i przyśpieszy postępowania. Ostateczne decyzje zapadną po konsultacjach w gronie koalicji rządowej.

Czytaj też: 150 tys. podpisów przeciw reorganizacji sądów 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU