PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja szkół tylko za zgodą kuratora

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    30 marca 2011 - 07:33
Likwidacja szkół tylko za zgodą kuratora

Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej zgłoszą do ustawy oświatowej poprawkę, która miałaby utrudnić zamykanie placówek.
Chcą oni przywrócić w ustawie oświatowej zapis, który mówi, że na likwidację szkoły musi się zgodzić kurator oświaty. Teraz zdarza się, że samorządy zbyt łatwo decydują o zamknięciu placówki i nie ma nad tym kontroli – pisze „Rzeczpospolita”.

Na posiedzeniu Komisji Edukacji, kiedy będzie omawiany przygotowany przez MEN projekt nowelizacji ustawy oświatowej, Lewica zgłosi swoją poprawkę. Rządowy projekt zawiera m.in. zapisy likwidujące kuratoria w obecnej formie i utworzenie nowych instytucji zarządzających oświatą. Do Sejmu ma trafić w kwietniu.

Ustalania z kuratorem, która szkoła może być zamknięta, chcą też przedstawiciele rodziców. Teraz rodzice nie mają się do kogo zwrócić, jeśli samorząd zdecyduje, że placówkę trzeba zamknąć.

W 2009 r. Sejm przyjął zmiany w prawie oświatowym. Odtąd samorząd nie musi mieć zgody kuratora na likwidację placówki. Wystarczy jego opinia, która nie jest wiążąca.

Na początku tego roku samorządy pierwszy raz zastosowały nowe prawo. Do likwidacji do końca lutego zgłoszono 457 szkół (na ostateczne decyzje gminy mają czas do końca roku szkolnego).

Gminy chcą zamknąć 457 szkół. Rok temu ubyło ich 582 – podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Gminy będą likwidować szkoły

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • NA2RĘCE, 2011-03-30 12:08:34

    Nauczyciele nie chcą już być traktowani jak boroki.Nie chcą bez końca CZEKAĆ na podwyżki i dobre oceny ich zaangażowania. Mówi się im''nie chcesz-nie chcesz''!!!A oni chća ale są bezsilni wobec bezdusznej ciszy ze strony samorządu...Nie likwidować szkół ! Nie likwidowac!