PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacji teatru tańca mówią "nie"

  • AW    14 stycznia 2013 - 14:40

Damian Bartyla, prezydent Bytomia przedłoży Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie likwidacji Śląskiego Teatru Tańca. W internecie od razu uaktywnili się przeciwnicy likwidacji.
Przypomnijmy, prezydent Bytomia zwrócił się z prośbą do ministra kultury o zgodę na powołanie nowego dyrektora. Jednak, jak donosi portal bytomski.pl, szykowana jest uchwała o likwidacji teatru.

Czytaj też: Nowy dyrektor Śląskiego Teatru Tańca

O zamiarach władz miasta wobec ŚTT napisał na swoim blogu były prezydent Piotr Koj, nie szczędząc słów krytyki oraz na Facebooku radny Bytomskiej Inicjatywy Społecznej, Jakub Snochowski. Napisał, iż projekt uchwały trafi niebawem na obrady komisji Rady Miejskiej.

Z inicjatywą protestu przeciwko likwidacji ŚTT wyszedł ProjektBytom.pl i Tomasz Chojnacki.

- Ślaski Teatr Tańca przez ostanie 20 lat był doskonałym narzędziem promocji Bytomia, nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Dzięki temu mieliśmy pokazać Bytom nie tylko przez pryzmat przemysłu ciężkiego, ale jako miasto ludzi kreatywnych, twórczych oraz aktywnie uczestniczących w życiu kulturalnym miasta - czytamy w stanowisku Projektbytom.pl (publikujemy je poniżej w dziale Multimedia).

Autorzy protestu mają świadomość, że mogło dochodzić do wielu nieprawidłowości w administrowaniu teatrem, ale ich zdaniem nie jest to powód do zamykania instytucji. Proponują zwrócić się do urzędu marszałkowskiego z propozycją przejęcia finansowania ŚTT.

Przypomnijmy, że po kontroli jaką w ostatnich tygodniach przeprowadził w teatrze Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta, wyszły na jaw poważne przypadki łamania przepisów ustawy o finansach publicznych.

Śląski Teatr Tańca jest finansowany z budżetu miasta. W ciągu ostatnich lat popadł w ogromne tarapaty finansowe. Większa część długu to 800 tys.zł, których zwrotu domaga się strona norweska, chodzi o fundusze norweskie. Według norweskich urzędników pieniądze przekazane teatrowi na projekt "Taneczny Most" były wydawane niezgodnie z przeznaczeniem; zarzucają też pracownikom teatru fałszowanie dokumentów. Sprawą zajmie się prokuratura. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.