PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź: 3 mln zł z rezerwy kryzysowej na walkę ze smogiem

 • PAP/EM    9 lutego 2017 - 16:55
Łódź: 3 mln zł z rezerwy kryzysowej na walkę ze smogiem
Łódzka straż miejska i wydział ochrony środowiska starają się eliminować zjawisko spalania w piecach odpadów zanieczyszczających powietrze (fot. pixabay)

• Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska proponuje, by 3 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta przeznaczać co roku na walkę ze smogiem.
• Chodzi o dofinansowanie wymiany źródeł ogrzewania, m.in. przyłączanie do sieci miejskiej wspólnot i indywidualnych mieszkańców.
"Mamy akceptację prawną i wiemy, że pieniądze z rezerwy kryzysowej możemy przeznaczyć na taki cel. Planujemy, aby co roku - przez trzy lata począwszy od 2016 r. - rozdysponować łącznie 3 mln zł na rzecz wspólnot mieszkaniowych i osób indywidualnych na wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne" - poinformowała prezydent na czwartkowej konferencji.

Według Zdanowskiej, powstający w Łodzi smog, to najczęściej - w 80 proc. przypadków - efekt wykorzystywania indywidualnych źródeł ciepła, opalania niskokalorycznym miałem, kiepskim węglem, a jeszcze częściej - odpadami.

"Chcielibyśmy, by w pierwszej kolejności z dotacji korzystały podmioty, które mogą przyłączyć się do miejskiej sieci cieplnej. Na obszarach, które nie mają sieci miejskiej, miasto będzie dotować trzy rozwiązania związane z ogrzewaniem gazowym - jesteśmy po rozmowach z PGNiG w tej sprawie" - dodała prezydent.

Czytaj też: Można dostać dofinansowanie nie tylko do wymiany pieców

Projekt uchwały, który Zdanowska zgłosi na obradach łódzkiej rady miejskiej w przyszłym tygodniu, zakłada udzielanie dotacji celowych na dofinansowanie kosztów budowy przyłącza centralnego ogrzewania i ciepłej wody, przyłączy gazowych i pieców gazowych do budynków wspólnot mieszkaniowych i osób fizycznych - w odniesieniu do wymiany istniejących w budynkach instalacji i urządzeń grzewczych.

Miasto zaproponuje 50 tys. złotych dla każdej wspólnoty lub właściciela budynku wielorodzinnego w formie dotacji celowej na wymianę istniejących instalacji grzewczych na nowe przyłącza. Szacunkowy koszt budowy samego węzła to 40-60 tys. zł, natomiast koszt przyłączenia c.o. w jednym lokalu wynosi ok. 2 tys. zł.

W opinii zarządcy kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 31 Marii Kowalskiej, dotacja to znacząca pomoc, która pozwoli właścicielom udźwignąć ciężar tak poważnej inwestycji.

"Kamienica, którą zarządzam ma ponad 4 tys. m kw i ok. 60 mieszkań, przy czym czynnych pieców mamy ponad 30. Właściciele od dawna zainteresowani są podłączeniem do sieci miejskiej; mamy nawet gotową dokumentację i jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji, której koszt sięga aż 1 mln złotych, bo obejmuje również m.in. ocieplenie budynku; samo podłączenie do sieci cieplnej to ok. 0,5 mln zł " - dodała Kowalska.

Czytaj też: Smog, zanieczyszczenie powietrza: Autogaz rozwiązaniem?

W przypadku budynków jednorodzinnych miasto chce dotować budowę węzła cieplnego wraz z dokumentacją oraz koszty przyłączenia do sieci cieplnej - do 75 proc. kosztów i nie więcej niż 10 tys. złotych.

W miejscach, gdzie istnieje możliwość przyłączenia do sieci gazowej, łodzianie posiadający domki jednorodzinne będą mogli uzyskać 75 proc. dofinansowania m.in. na przyłącze (jego koszt to 2,4 tys. zł) czy zakup kotła (maksymalnie 5 tys. zł.)

Zdaniem prezydent dla indywidualnych właścicieli domów w Łodzi będzie to szansa na wymianę np. starego pieca na piec gazowy, natomiast właściciele wielorodzinnych nieruchomości będą mogli wykorzystać dotację jako wkład własny przy ubieganiu się o dofinansowanie z WFOŚiGW.

W ostatnich latach ponad 200 budynków w centrum Łodzi zostało podłączonych do miejskiej sieci cieplnej w ramach remontów w programie Mia100 Kamienic. Według prezydent, to oznacza zlikwidowanie ok. 4 tys. pieców. Do 2022 r. wszystkie miejskie budynki objęte rewitalizacją obszarową mają być podłączone do sieci.

Łódzka straż miejska i wydział ochrony środowiska starają się eliminować zjawisko spalania w piecach odpadów zanieczyszczających powietrze. W bieżącym sezonie grzewczym za to wykroczenie nałożono ponad pół tysiąca mandatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.