PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź, budżet obywatelski 2017: Pomysły świeże, ciekawe i lekko zwariowane

 • MN    8 lipca 2016 - 14:44
Łódź, budżet obywatelski 2017: Pomysły świeże, ciekawe i lekko zwariowane

Pomnik jednorożców w Łodzi? To jeden ze zgłoszonych projektów w budżecie obywatelskim (fot. pixabay)

• Trwa już ostatni etap rozpatrywania wniosków do budżetu obywatelskiego na 2017 rok w Łodzi.
• Zakończenie obrad komisji rozpatrującej wnioski planowane jest na 15 lipca.
• Do tej pory przeanalizowanych zostało 75 proc. wszystkich wniosków.
Łódzka komisja ds. budżetu obywatelskiego szczegółowo analizuje wszystkie wnioski do budżetu obywatelskiego. Do tej pory odbyło się 10 spotkań doraźnych, z których każde trwało kilka godzin. Jak poinformowała wiceprzewodnicząca komisji Małgorzata Moskwa-Wodnicka, zakres wniosków z opinią negatywną utrzymuje się na poziomie 15 procent.

Nie zabrakło projektów ciekawych…

Jako najciekawsze projekty osiedlowe przedstawiciele komisji wymieniają m.in. podwórzec przy ul. Urzędniczej, który stanowić ma wyciszoną strefę ruchu dla mieszkańców Bałut, projekt „Na ćwiczenia zawsze pora od młodego do seniora", czyli siłownia plenerowa łącząca pokolenia dla mieszkańców osiedla Chojny-Dąbrowa, osiedlowe kino letnie na Polesiu, zjazd tyrolski w parku im. Baden Powella na Widzewie oraz śródmiejską tężnię solankową w pasażu Abramowskiego.

Również wśród wniosków ogólnomiejskich można znaleźć ciekawe projekty, np. projekt auta dla psów ratowniczych, propozycję odminowania dawnego poligonu Brus, dofinansowanie ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt oraz labirynt z żywopłotu w Ogrodzie Botanicznym.

…i projektów lekko zwariowanych

Komisja wskazuje również, że nie zabrakło kilku projektów „ekstremalnych”. Przykładem takiej propozycji jest projekt pomnika jednorożców, pomysł wieży widokowej inspirowanej Star Trekiem oraz projekt śpioszek z elementami łódzkimi.

- Oczywiście to nie są pomysły spełniające pierwsze potrzeby miasta, ale jeśli zostaną przegłosowane to na pewno będą Łódź wyróżniały nie tylko w Polsce - zaznacza Bogusław Hubert, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego w Łodzi.

Zdecydowanie przeważają jednak wnioski dotyczące poprawy życia mieszkańców. Najwięcej wpływa do Zarządu Dróg i Transportu, Wydziału Gospodarki Komunalnej, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Wydziału Edukacji.

Głosowanie po wakacjach

Głosowanie na projekty odbędzie się od 10 września do 9 października. Władze miasta zapowiadają także organizację pełnego atrakcji pikniku obywatelskiego w dniu rozpoczęcia głosowania.

W drugiej połowie lipca komisja dokonywać będzie podsumowań oraz ewentualnych poprawek, a w sierpniu opublikowana zostanie lista zadań i rozpoczną się działania promujące IV edycję Budżetu Obywatelskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • Kamila, 2016-12-14 21:13:25

  Mieszkam na Placu Zwycięstwa jest XXI wiek mam wodę na korytarzu domy popodpierane są belkami, na strychach informacje żeby nie korzystac bo grozi zawaleniem. Wszystko się sypie na głowę. Nie dostałam nawet nowego pieca mimo ze ten ktory mam ma 15 lat i średnio się nadaje do palenia mimo tego ze mam... male dziecko. Ludziom ppękają ściany w mieszkaniach, ja jestem notorycznie zalewana z dziurawego dachu. Nikt się tym nie przejmuje, nikogo to nie obchodzi tylko ciekawe kto odpowie za to jak dojdzie do tragedi?  rozwiń
 • Spock, 2016-09-14 13:17:25

  Liczę na realizację projektu "Łódź Trek". Jeśli rzeczywiście wyposażą platformę w lunety (teleskopy) to miejsce będzie idealne do obserwacji nieba nocą! Jasne, zanieczyszczenie światłem przez miasto może troszkę przeszkadzać, ale raczej mniej niż np. w ogrodzie botanicznym podczas perseidó...w. A i teleskopy raczej nie będą miały parametrów do obserwacji Obiektów Głębokiego Nieba, choć księżyc i planety będą w jego zasięgu.  rozwiń
 • Łódż Pamięta o Papieżu, 2016-07-12 20:40:23

  Zachęcamy do zapoznania się z projektem multimedialnej tablicy prezentującej myśli i dzieło Jana Pawła II. Projekt L0072, facebook.com/lodzpamietaopapiezu