PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Lotnisko może wylądować na garnuszku miasta

  • MIW    28 stycznia 2016 - 17:03
Łódź: Lotnisko może wylądować na garnuszku miasta
Z Łodzi nadal latają samoloty Ryanaira i Adria Airways. (Fot. : www.lodz.uw.gov.pl)

• Samorząd wojewódzki planuje przeznaczyć miliona złotych na promocję lotów z Łodzi.
• Lotnisko w latach 2012-2014 przyniosło w sumie blisko 110 mln zł straty.
• Większościowym udziałowcem portu jest miasto i ono ponosi głównie koszty utrzymania.
Władze województwa łódzkiego nie chcą zwiększyć swojego udziału w spółce Port Lotniczy Łódź – donosi "Rynek Infrastruktury". Bez tego zaś – jak kontynuuje – port jest zdany niemal wyłącznie na dofinansowanie z budżetu miasta. Sytuacja lotniska jest tymczasem niełatwa – przez kilka ostatnich lat przynosiło straty, a na domiar złego z portu odchodzi linia Czech Airlines.

Jak komentują media, decyzja czeskiego przewoźnika wynika prawdopodobnie z kiepskiego obłożenia na trasach do Pragi i Edynburga. W tej sytuacji z Łodzi operować będą jedynie samoloty Ryanaira i Adria Airways.

"RI" przypomina też, że port od trzech miesięcy nie ma prezesa, a mający zostać ogłoszony pod koniec stycznia konkurs na to stanowisko może nie dojść do skutku.

Jeśli idzie o finansowanie działalności lotniska, to zarząd województwa łódzkiego planuje wesprzeć port kwotą miliona złotych, która ma zostać przeznaczona na promowanie połączeń lotniczych. Zdaniem radnych PiS taka jednorazowa pomoc nie wystarczy, bo potrzebne jest regularne wsparcie i wzięcie przez samorząd województwa współodpowiedzialności za funkcjonowanie lotniska, które w latach 2012-2014 przyniosło w sumie blisko 110 mln zł strat. Wyniki za rok 2015 jeszcze nie są znane.

Jak podkreśla "Rynek Infrastuktury" większościowym udziałowcem portu jest obecnie miasto i to na nim spoczywa cały ciężar utrzymania lotniska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.