Łódź może odkupić nieruchomość od Fundacji Sztuki Świata

Miasto Łódź ma prawo odkupić nieruchomość od Fundacji Sztuki Świata, której założycielami są m.in. amerykański reżyser Dawid Lynch oraz szef Festiwalu Plus Camerimage Marek Żydowicz - postanowił w środę Sąd Okręgowy w Łodzi.
Łódź może odkupić nieruchomość od Fundacji Sztuki Świata

Sąd uznał apelację fundacji, którą złożyła ona po wyroku sądu pierwszej instancji, za bezzasadną i ją oddalił. Wyrok jest prawomocny i nie podlega kasacji.

Czytaj też: Łódź kontra Fundacja Sztuki Świata

W 2008 roku fundacja kupiła od miasta teren z zabytkową elektrociepłownią EC1 za 0,1 proc. wartości, czyli niespełna 4 tys. zł (wartość nieruchomości wyceniono na 3,98 mln zł). Zamierzała tam utworzyć centrum sztuki m.in. ze studiem amerykańskiego reżysera i sfinansować jego wyposażenie. Miał to też być jeden z elementów tzw. Nowego Centrum Łodzi.

Umowa zakładała, że władze miasta zainwestują pieniądze, swoje i z Unii Europejskiej, w rewitalizację budynku, a fundacja sfinansuje jego wyposażenie.

W tym samym roku powstała spółka Camerimage Łódź Center, której udziałowcami są Fundacja Tumult, Fundacja Sztuki Świata i Łódź, posiadająca mniejszość udziałów. Spółka miała wybudować w Łodzi centrum festiwalowo-kongresowe, gdzie miał się m.in. odbywać Festiwal Camerimage.

Jej prezesem został Żydowicz. Miasto dało 5 mln zł na zamówienie koncepcji architektonicznej u Franka Gehry'ego. Później jednak nie zgodziło się, by na projekt przeznaczyć 40 mln zł. Niezadowolony Żydowicz przeniósł festiwal Camerimage do Bydgoszczy.

Po sporze miasta z Żydowiczem, Łódź - na podstawie warunków umowy - postanowiła odkupić nieruchomość za taką samą cenę. Fundacja nie zgodziła się jednak na to.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU