PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź nie będzie musiała zwracać dotacji?

  • PAP    6 maja 2011 - 18:06
Łódź nie będzie musiała zwracać dotacji?

Kontrola z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego nie wykazała nieprawidłowości w związku z budową Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.
Kontrola resortu rozwoju regionalnego nie potwierdziła zarzutów Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), dotyczących budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi - powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (oceń prezydent).

OLAF domaga się zwrotu 19 mln euro wraz z odsetkami unijnej dotacji wykorzystanej przy modernizacji oczyszczalni. To efekt kontroli przeprowadzonej w ubiegłych latach przez Urząd, który bada rzetelność inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Zdaniem OLAF miało dojść do nieprawidłowości przy pierwszym etapie modernizacji GOŚ w latach 2004-2006. Urząd skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

Czytaj też: SLD nie odpuści w sprawie oczyszczalni w Łodzi - domaga się "białej księgi" i dymisji

W związku z raportem unijnej instytucji, od końca lutego trwała w łódzkim magistracie kontrola ministerstwa rozwoju regionalnego.

Jak poinformowała w piątek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, kontrola przeprowadzona przez resort nie potwierdziła zarzutów zawartych w raporcie OLAF. - Ministerstwo stwierdziło bezpodstawność sformułowanych przez OLAF zarzutów. Za niezasadną uznano również konieczność zwrotu pieniędzy przeznaczonych na projekt - mówiła prezydent.

Dodała, że zdaniem ministerstwa raport OLAF jest tendencyjny, nierzetelny, a przedstawione w nim hipotezy nie mają żadnego potwierdzenia. Jak mówiła, ministerstwo oczekuje wycofania przedstawionych zarzutów i rekomendacji, jednocześnie zapowiedziało, że do czasu wyjaśnienia całej sprawy nie będą podejmowane żadne decyzje dotyczące zwrotu dofinansowania.

Łódzka prokuratura prowadzi już śledztwo w sprawie tzw. karalnej niegospodarności, której miał się dopuścić ówczesny zarząd miasta (prezydentem Łodzi był wówczas Jerzy Kropiwnicki) w związku z przetargami na budowę GOŚ w Łodzi. Prokuratura nie chce ujawniać, kogo konkretnie dotyczy postępowanie.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi jest jedną z największych i najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w kraju. Wraz ze strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha. Przyjmuje nieczystości z terenu aglomeracji łódzkiej - Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego i Pabianic. Obsługuje ponad 820 tys. mieszkańców.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.