PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź planuje inwestycje za 3 mld zł

  • PAP    2 października 2012 - 15:28
Łódź planuje inwestycje za 3 mld zł

Prawie 3 mld zł planuje wydać na inwestycje w latach 2012-2014 Łódź - poinformował we wtorek na konferencji prasowej skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodała, że to więcej, niż kiedykolwiek w przeszłości.
Na spotkaniu z mediami Zdanowska mówiła, że podczas kryzysu można wybrać model rozwoju miasta, np. w stylu greckim, który polega m.in. na cięciu wydatków inwestycyjnych i bieżących lub model szwedzki, w którym stawia się na wzrost inwestycji. "Ja wybrałam ten drugi" - powiedziała dziennikarzom.

W trzech najbliższych latach miasto ma wydać na inwestycje prawie 3 mld zł. W tym roku będzie to 789 mln zł, w 2013 - 1,1 mld zł a w 2014 - 999 mln zł.

30 proc. nakładów na te inwestycje ma pochodzić z kredytów, reszta ma być sfinansowana z kasy miejskiej i pieniędzy Unii Europejskiej.

Jak poinformowano na konferencji, kluczowe inwestycje to m.in. budowa trasy Górna, multimodalnego dworca Łódź Fabryczna, trasy W-Z, czyli rozbudowę linii tramwajowej między osiedlem Janów a osiedlem Retkinia, rewitalizacja zabytkowej elektrociepłowni EC1 i ul. Piotrkowskiej, a także budowa miejskiego stadionu.

Zdaniem Zdanowskiej należy teraz inwestować, bo ma to związek z dotacjami z Unii Europejskiej, które są pewne do 2014 r. Prezydent wskazała, że nie wiadomo, co będzie po 2014 roku.

Przekonywała również, że Łódź jest w lepszej kondycji finansowej niż inne duże polskie miasta. Budżet Łodzi w 2012 roku wynosi ponad 3,2 mld zł. Na przyszły rok planowany jest na poziomie ponad 3,5 mld zł.

Skarbnik Łodzi poinformował, że po pierwszym półroczu tego roku poziom zadłużenia Łodzi osiągnął prawie 49 proc., gdy w innych - porównywalnych miastach - wynosi 62-63 proc. Mączkowski oszacował, że na koniec tego roku poziom zadłużenia Łodzi sięgnie około 57 proc.

Zadłużenie Łodzi w przeliczeniu na jednego mieszkańca na koniec br. ma wynieść ponad 2,5 tys. zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.