PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, podatki: Miasto zachęca do płacenia PIT także niezameldowanych

  • PAP/AT    10 lutego 2016 - 17:42
Łódź, podatki: Miasto zachęca do płacenia PIT także niezameldowanych
Władze Łodzi w ramach kolejnej edycji akcji "Rozlicz się z Łodzią" zachęcają osoby niezameldowane, a pracujące i mieszkające w Łodzi, do płacenia w tym mieście podatku PIT (fot.uml.lodz.pl)

• Rusza kolejna edycja akcji "Rozlicz się z Łodzią" .
• Władze zachęcają osoby niezameldowane, a pracujące i mieszkające w Łodzi, do płacenia podatku PIT.
• Blisko 25 proc. budżetu Łodzi to wpływy z podatku PIT.
W ubiegłym roku łączne wpływy z podatku PIT wyniosły w Łodzi 862 mln zł, co stanowi prawie 25 proc. całego budżetu miasta. Władze miasta w ramach kolejnej edycji akcji "Rozlicz się z Łodzią" zachęcają osoby niezameldowane, a pracujące i mieszkające w Łodzi, do płacenia w tym mieście podatku PIT.

"Nie trzeba być zameldowanym w Łodzi, wystarczy, że się tu mieszka albo pracuje, aby podatki trafiały do budżetu miasta, a potem były przeznaczane na inwestycje służące miastu, m.in. w ramach budżetu obywatelskiego" - mówił w poprzedniej edycji kampanii wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest dla Łodzi znaczącym źródłem dochodów. Od jednego podatnika do budżetu wpływa rocznie średnio 1,2 tys. zł. Z każdego tysiąca złotych podatku do miejskiej kasy wraca 480 zł.

"Pieniądze z PIT wykorzystywane są m.in. na budowę i remonty dróg, rewitalizację zabytków i kamienic, ochronę zdrowia, kulturę, utrzymanie zieleni. Jeśli mieszkasz w Łodzi, a jesteś zameldowany poza miastem i rozliczasz PIT w miejscu zamledowania, nie masz żadnych korzyści ze swojego podatku. Jest on wykorzystywany tam, gdzie go wysyłasz" - przekonują urzędnicy.

W czasie prowadzenia akcji zaobserwowano wzrost wpływów z tytułu płacenia PIT w Łodzi. W 2013 r. wynosiły one 756 mln zł, w 2014 r. - 805 mln zł, w ubiegłym roku - 862 mln zł.

Magistrat informuje, że osoby zameldowane w innych miejscowościach, które chcą rozliczyć się z podatku w Łodzi, powinny wypełnić formularz ZAP-3, dostępny w każdym urzędzie skarbowym. Formularz należy oddać osobiście lub wysłać do urzędu pocztą.

W 2000 r. Sejm przyjął ustawę uznającą konieczność zabezpieczenia stopnia wodnego we Włocławku poprzez budowę drugiego stopnia Nieszawa - Ciechocinek. Zakłada ona komercyjny charakter inwestycji i ograniczenie finansowania ze środków publicznych do niezbędnego minimum.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • pllo, 2016-02-14 07:34:47

    Zmieńcie tytuł, bo wprowadza w błąd. Miasto tłumaczy, nie zachęca. Ggyby takiemu podatnikowi lizaka dało wtedy byłaby to zachęta Kliknąłem bo mam podobną sytuację w nadziei na lizaka a tu zonk. Wszystko jak wielka czarna dziura wessał program 500+. Ja też cgcę manny z PiS-u. Jak socjalizm to pełną ...gębą,  rozwiń