PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego

  • PAP/EM    13 lutego 2017 - 15:40
Łódź: Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego
W tegorocznej edycji - podobnie, jak w 2016 roku - łodzianie mogą zgłaszać propozycje, które zostaną zrealizowane na terenie 36 osiedli oraz projekty ogólnołódzkie (fot. rosipaw /flickr.com /CC-BY-SA)

• Mieszkańcy Łodzi od poniedziałku (13 lutego) przez miesiąc mogą składać propozycje zadań w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.
• Na realizację zwycięskich projektów miasto przeznaczy 40 mln zł. Głosowanie zaplanowano na wrzesień.
"Doczekaliśmy się jubileuszu, bo to już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi. W tym roku staruje ona wyjątkowo wcześnie, ponieważ po ewaluacji budżetu musimy dać więcej czasu radnym na zaopiniowanie składanych wniosków" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Poinformowała również, że propozycje mieszkańców przyjmowane będą przez miesiąc - do 13 marca. Mieszkańcy mogą zgłaszać je, wypełniając formularz i składając go w dziesięciu wyznaczonych punktach, wysyłając pocztą lub mailem, a także - jak podkreśliła Zdanowska - po raz pierwszy za pomocą formularza elektronicznego na stronie formularz-bo.uml.lodz.pl.

Dodała, że w poniedziałek wpłynęły już 32 wnioski.

Czytaj też: Budżet obywatelski województwa łódzkiego stanie się faktem

"Zapraszam wszystkich łodzian, żeby nadal wnikliwie przyglądali się, co, gdzie jest potrzebne i jak można zmieniać na lepsze naszą jakość życia i postrzegania naszego miasta. Mam gorącą prośbę, żebyście składali jak najwięcej wniosków. Przez te cztery lata pokazaliście bowiem, że potraficie w fantastyczny sposób zmieniać Łódź. Za to z całego serca dziękuję i zachęcam do dalszego zmieniania naszego miasta" - zwróciła się prezydent Zdanowska do mieszkańców Łodzi.

W tegorocznej edycji - podobnie, jak w 2016 roku - łodzianie mogą zgłaszać propozycje, które zostaną zrealizowane na terenie 36 osiedli oraz projekty ogólnołódzkie. Wnioskodawca musi zebrać minimum 15 podpisów mieszkańców popierających zadanie.

Na realizację projektów w ramach budżetu obywatelskiego w Łodzi ponownie zarezerwowano 40 mln zł.

Czytaj też: Łódź zmienia system komunikacji miejskiej. Po 15 latach

"Na bieżąco będziemy sprawdzać wioski pod względem formalnym i kierować je do właściwych komórek odpowiadających za weryfikację. W czerwcu pracę rozpocznie doraźna komisja i będzie czas na dodatkowe analizy. 16 września rozpocznie się głosowanie, które w tym roku potrwa przez trzy tygodnie" - wyjaśnił dyrektor Biura d.s. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński.

Przed rokiem łodzianie zgłosili rekordową liczbę 1752 wniosków. Pozytywną rekomendację otrzymało 1189 zadań, z których w głosowaniu wybrano 218. Najwięcej głosów zdobyły projekty związane z rozwojem roweru miejskiego, a także przywrócenie w nowoczesnej formie miejsca rozrywki Lunapark w Parku na Zdrowiu, programy arteterapii dla dzieci z oddziałów onkologicznych w Szpitalu im. Konopnickiej oraz rozmieszczenia 80 defibrylatorów AED w przestrzeni miejskiej. Zwycięskie propozycje są w trakcie realizacji.

W sumie od 2013 r. w ramach łódzkiego budżetu obywatelskiego zrealizowano ok. 200 projektów za blisko 200 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.