PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź w sprawie janosikowego

  • GK/uml.lodz.pl    4 sierpnia 2011 - 11:47
Łódź w sprawie janosikowego

– Janosik sięga po dochody łodzian. W tym roku miasto zapłaci do budżetu państwa 27 mln zł tzw. podatku janosikowego – mówi Mateusz Walasek , przewodniczący Klubu Radnych PO.
– Wprawdzie nie jesteśmy jedyną gminą obciążoną tym podatkiem, bo dotyka on także innych dużych miast. Płatnikiem „janosikowego” obok Łodzi jest Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk i Gdynia.

– Mamy wprawdzie częściowy zwrot wpłacanej kwoty , bo otrzymamy w tym roku ok.16 mln. zł. Ale płatnikami podatku „janosikowego” są duże miasta a inne gminy otrzymują z niego kwoty nie na konkretny cel, lecz mogą wydać na co chcą – dodaje przewodniczący.

– Nie jesteśmy przeciw solidarnościowym działaniom ale ten mechanizm podatkowy uznajemy za nieefektywny i źle realizuje te zasady. Jesteśmy zdania, że regulacje ustawy metropolitarnej będą bardziej efektywne niż ślepy mechanizm „janosikowego” – uzupełnia radny Bartosz Domaszewicz.

Radni PO popierają głosy samorządu krakowskiego a także działania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, którzy postulują ograniczenia systemu podatku „janosikowego”.

Czytaj też: Zbiórka podpisów w sprawie janosikowego 

Radni PO są zdania, że właśnie Łódź jest najlepszym przykładem złej realizacji systemu „janosikowego” i potrzeby jego zmiany. Łódź uznawana za miasto z wieloma problemami, niedoinwestowane, ze złą sytuacja demograficzną i tak musi wnosić te opłaty.

Na najbliższe obrady radni PO chcą przygotować projekt uchwały w sprawie zmiany tego systemu lub jego znacznego ograniczenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.