PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zapłaci za projekt Specjalnej Strefy Sztuki

  • PAP    20 października 2011 - 14:58
Łódź zapłaci za projekt Specjalnej Strefy Sztuki

Ponad 6,6 mln zł ma zapłacić miasto Łódź niemieckiej firmie Moeller Architekten + Ingenieure za projekt Specjalnej Strefy Sztuki - zadecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi. Wyrok nie jest prawomocny.
Specjalna Strefa Sztuki, czyli nowoczesne centrum sztuki współczesnej o funkcjach wystawienniczych, muzealnych i edukacyjnych miało być - obok Centrum Kongresowo-Festiwalowego i zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 - elementem Nowego Centrum Miasta.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej strefy wygrał w 2008 r. niemiecki projekt przygotowany przez pracownię Moeller Architekten + Ingenieure. Koszt inwestycji wyliczono na ponad 380 mln zł. Połowa tych środków pochodzić miała z kasy miasta i województwa; reszta z ministerstwa kultury oraz środków unijnych.

Inwestycja miała zostać zrealizowana do 2013 roku, ale dotąd powstał jedynie jej projekt, ponieważ okazało się, że nie ma szans na ministerialną dotację.

Czytaj też: Prokuratura bada konkurs na Strefę Sztuki

Latem ub. roku do łódzkiego magistratu dotarła informacja od jednego z kilku podwykonawców niemieckiego architekta, który zaprojektował instalację sanitarną i elektryczną. Podwykonawca informował, że nie dostał zapłaty za swoją pracę, dlatego nie przekazał praw autorskich do swojego projektu pracowni Moeller Architekten + Ingenieure.

Ówczesne władze Łodzi uznały więc, że dokumentacja projektowa ma wadę prawną i miasto nie będzie mogło się nią posługiwać. Wstrzymało zapłatę, dopóki sprawa się nie wyjaśni. Tymczasem niemiecka pracownia przekonywała, że zgodnie z umową prawa autorskie do całego projektu miały być przekazane po zapłaceniu całości wynagrodzenia. Do tego - jej zdaniem - projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej nie jest chroniony prawem autorskim.

Pracownia skierowała sprawę do sądu domagając się zapłaty 10 mln zł.

W czwartek łódzki sąd okręgowy uznał, że miasto musi zapłacić za projekt ponad 6,6 mln zł plus odsetki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.