Łódź zapłaci za projekt Specjalnej Strefy Sztuki

Ponad 6,6 mln zł ma zapłacić miasto Łódź niemieckiej firmie Moeller Architekten + Ingenieure za projekt Specjalnej Strefy Sztuki - zadecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi. Wyrok nie jest prawomocny.
Łódź zapłaci za projekt Specjalnej Strefy Sztuki

Specjalna Strefa Sztuki, czyli nowoczesne centrum sztuki współczesnej o funkcjach wystawienniczych, muzealnych i edukacyjnych miało być - obok Centrum Kongresowo-Festiwalowego i zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1 - elementem Nowego Centrum Miasta.

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej strefy wygrał w 2008 r. niemiecki projekt przygotowany przez pracownię Moeller Architekten + Ingenieure. Koszt inwestycji wyliczono na ponad 380 mln zł. Połowa tych środków pochodzić miała z kasy miasta i województwa; reszta z ministerstwa kultury oraz środków unijnych.

Inwestycja miała zostać zrealizowana do 2013 roku, ale dotąd powstał jedynie jej projekt, ponieważ okazało się, że nie ma szans na ministerialną dotację.

Czytaj też: Prokuratura bada konkurs na Strefę Sztuki

Latem ub. roku do łódzkiego magistratu dotarła informacja od jednego z kilku podwykonawców niemieckiego architekta, który zaprojektował instalację sanitarną i elektryczną. Podwykonawca informował, że nie dostał zapłaty za swoją pracę, dlatego nie przekazał praw autorskich do swojego projektu pracowni Moeller Architekten + Ingenieure.

Ówczesne władze Łodzi uznały więc, że dokumentacja projektowa ma wadę prawną i miasto nie będzie mogło się nią posługiwać. Wstrzymało zapłatę, dopóki sprawa się nie wyjaśni. Tymczasem niemiecka pracownia przekonywała, że zgodnie z umową prawa autorskie do całego projektu miały być przekazane po zapłaceniu całości wynagrodzenia. Do tego - jej zdaniem - projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej nie jest chroniony prawem autorskim.

Pracownia skierowała sprawę do sądu domagając się zapłaty 10 mln zł.

W czwartek łódzki sąd okręgowy uznał, że miasto musi zapłacić za projekt ponad 6,6 mln zł plus odsetki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU