PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzcy samorządowcy polecą do USA

  • PAP    13 maja 2011 - 18:17
Łódzcy samorządowcy polecą do USA

Kilkuosobowa delegacja samorządowców z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską wyjeżdża w przyszłym tygodniu do Los Angeles, gdzie spotka się z reżyserem Davidem Lynchem i architektem Frankiem Gehrym.
Tematem rozmów ma być m.in. przyszłość budowy Nowego Centrum Łodzi.

Nowe Centrum Łodzi ma powstać na 90-hektarowym rewitalizowanym terenie w środku miasta, w okolicach Dworca Fabrycznego. Projekt zakłada m.in. rewitalizację zabytkowej elektrociepłowni EC-1, budowę Specjalnej Strefy Sztuki i Centrum Kongresowo-Festiwalowego. Miało tam powstać studio filmowe amerykańskiego reżysera Davida Lyncha.

Czytaj też: Łask skorzysta na współpracy z USA?

Na początku ub. roku rada miejska nie przyjęła jednak programu budowy za 500 mln zł Camerimage Łódź Center, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Franka Gehry'ego. Radni uzależnili przystąpienie do realizacji programu od uprzedniego uzyskania jego dofinansowania na poziomie 250 mln zł z funduszy innych niż budżet miasta, w tym unijnych. Po tej decyzji szef Camerimage Marek Żydowicz zdecydował o wypowiedzeniu Łodzi umowy na organizację imprezy i przeniósł ją do Bydgoszczy.

Prezydent Łodzi (zobacz notowania prezydent) powiedziała w piątek, że chce teraz, bez pośredników porozmawiać z Davidem Lynchem i Frankiem Gehrym o przyszłości tej inwestycji.

Czytaj też: Nowy wiceprezydent Łodzi

- Chciałabym, żeby w tej chwili wszystkie wspólne niedopowiedzenia zostały przeze mnie wyjaśnione. Projekt zaakceptowała wcześniej Rada Miejska w Łodzi. Żeby zyskać poparcie wszystkich radnych, poprosiłam przewodniczącego RM, by mi towarzyszył, żeby stworzyć później szeroki front poparcia dla ewentualnych decyzji związanych z realizacją Nowego Centrum Łodzi - mówiła dziennikarzom prezydent Hanna Zdanowska.

W skład delegacji wejdzie też przewodniczący Komisji Promocji i Współpracy z Zagranicą oraz przedstawiciel Biura Inwestycji Urzędu Miasta Łodzi.

Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak podkreślił, że Nowe Centrum Łodzi to dzisiaj najważniejszy projekt w mieście.

- Wszyscy radni chcą, aby tej projekt został zrealizowany. Jesteśmy realistami, znamy budżet miasta. Chcemy porozmawiać o konkretach. Mam nadzieję, że dowiemy się o realnych możliwościach budowy i że to bezpośrednie spotkanie rozwieje wątpliwości - dodał Kacprzak.

W trakcie wizyty w USA łódzka delegacja spotka się również z konsulem generalnym RP w Nowym Jorku i konsulem kulturalnym. Prezydent Łodzi liczy również, że w Los Angeles uda się nawiązać kontakty z branżą filmową i rozwinąć współpracę w ramach Łódź Film Commission. Rozmowy mają dotyczyć także inicjatywy sprowadzenie do Łodzi prochów pisarza Jerzego Kosińskiego.

Wizyta czteroosobowej łódzkiej delegacji w USA potrwa w dniach 19-24 maja, a jej koszt - według prezydent Łodzi - ma wynieść 27 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rewers, 2011-05-16 21:25:19

    Bida w tej Łodzi aż piszczy ,a ta gwiazda POwska chce znów wydawać kasę na jakies fanaberie. A może o budżecie publicznie podyskutować? O bezprawnym zarządzaniu wspólnotami mieszkaniowymi przez gminę? O radnych na wielu stanowiskach miejskich? O Tomaszewskim byłym zastępcy Kropiwnickiego, któremu Zd...anowska podarowała stanowisko prezesa Wodociągów za jedyne 18 tys. w zamian za poparcie w wyborach ?  rozwiń