PARTNER PORTALU
  • BGK

Łodzianie wybrali 233 projekty w budżecie obywatelskim na rok 2018

  • PAP/JS    18 października 2017 - 19:54
Łodzianie wybrali 233 projekty w budżecie obywatelskim na rok 2018
W przyszłorocznym budżecie miasta na realizację B.O. przeznaczono - podobnie jak w tym roku - 40 mln zł, (fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ)

W przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Łodzi zrealizowane zostaną 233 projekty zgłoszone przez mieszkańców. Listę propozycji, które zdobyły najwięcej głosów łodzian, ogłoszono w środę (18 października). Najwięcej głosów zdobył projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne".
"Pod względem liczby projektów, które wygrały, to edycja rekordowa. Zrealizowane zostaną 233 projekty - liczba niespotykana od początku wprowadzenia w Łodzi budżetu obywatelskiego. Wszystkim autorom projektów serdecznie gratuluję; jesteście bohaterami swoich osiedli i społeczności, które aktywizują się w czasie głosowania" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podczas uroczystości ogłoszenia wyników głosowania na budżet obywatelski 2017/2018.

W przyszłorocznym budżecie miasta na realizację B.O. przeznaczono - podobnie jak w tym roku - 40 mln zł, z czego na projekty osiedlowe przydzielono ok. 30 mln zł, a na ogólnomiejskie ok. 10 mln zł. Każdy łodzianin, który ukończył 16 lat, mógł zagłosować na pięć projektów miejskich i pięć osiedlowych. Do wyboru było 1131 propozycji.

Wśród zadań ogólnomiejskich najwięcej głosów zdobył projekt "Zwierzęta w Łodzi są ważne" zgłoszony przez Animal Patrol - sekcję łódzkiej straży miejskiej, zajmującą się pomocą zwierzętom dzikim i domowym. Beneficjentami będą zwierzęta przebywające w schronisku, błąkające się po ulicach, poszkodowane w wypadkach.

Na drugim miejscu znalazł się program arteterapii dla dzieci z oddziałów onkologicznych, na trzecim - budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Sępiej.

Dużo głosów zdobyła również kontynuacja zadania "Lunapark inaczej" dotyczącego budowy parku rozrywki w Parku na Zdrowiu, sfinansowanie opiekunek dla dzieci z hospicjum stacjonarnego, pomoc wolno żyjącym kotom i prozdrowotne działania w miejskich przychodniach zdrowia.

Dzięki B.O. w Łodzi kontynuowana będzie walka ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, niszczącym kasztanowce, strażacy z OSP otrzymają specjalistyczną łódź, w Ogrodzie Botanicznym powstanie labirynt z żywopłotu, a w ZOO - wyspa dla lemurów.

Pełną listę projektów opublikowano na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi.

Łodzianie zagłosowali na budżet obywatelski po raz piąty. W poprzedniej edycji, na którą również przeznaczono 40 mln zł, zgłoszono ok. 1,1 tys. projektów, z których do realizacji wybrano 218. Wiele przyszłorocznych zadań nawiązuje do wybranych na rok bieżący lub wprost stanowi ich kontynuację.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.