PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki budżet na 2016 r. do konsultacji

  • aw/PAP    27 listopada 2015 - 13:10
Łódzki budżet na 2016 r. do konsultacji

Wizualizacja skrzyżowania ulic Węglowej i Tramwajowej przy dworcu Łódź Fabryczna (fot.worzec.lodz.pl)

Władze Łodzi przedstawiły do konsultacji społecznych budżet na rok 2016. Zakłada on ograniczenie wydatków i niższy niż w latach ubiegłych, sięgający 25 mln zł, deficyt. Głównym punktem konsultacji będzie spotkanie z mieszkańcami 1 grudnia.
"Zachęcamy mieszkańców, którzy chcą poznać projekt budżetu, zgłosić swoje uwagi lub propozycje - można to zrobić do 3 grudnia. Szczególnie zachęcam do udziału w otwartym spotkaniu o charakterze warsztatowym 1 grudnia w EC1. Konsultacje budżetu są trudne, bo projekt trzeba wcześniej dobrze poznać i wskazać jego części, które nie mogą podlegać zmianom. Każdy kto przyjdzie na spotkanie otrzyma materiały opisujące, jak budżet jest skonstruowany, jakie są dochody i najważniejsze inwestycje miasta" - mówił na piątkowej (27 listopada) konferencji prasowej dyrektor biura ds. partycypacji społecznej Grzegorz Justyński.

Budżet na złapanie oddechu

Przyszłoroczny budżet Łodzi będzie - jak określiła to we wcześniejszym wystąpieniu prezydent miasta Hanna Zdanowska - "spokojny, zrównoważony i bezpieczny". Uzasadnieniem dla takiej strategii finansowej ma być "złapanie oddechu przed kolejnymi inwestycjami finansowanymi z środków europejskich", które władze Łodzi zaplanowały na przyszłe lata.

Dochody w 2016 r. mają wynieść 3,515 mld zł, a wydatki 3,54 mld zł. W porównaniu z poprzednimi latami, gdy deficyt wynosił - w 2014 r. ponad 441 mln zł i w 2015 roku 304 mln zł - obecna różnica między dochodami a wydatkami prezentuje się znacznie skromniej i sięga 24,8 mln zł.

Na 2015 rok zaplanowano 1,3 mld zł wydatków inwestycyjnych. Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada też zmniejszenie o połowę w stosunku do 2015 r. wydatków na inwestycje, które mają wynieść 607 mln zł (w bieżącym roku ok. 1,3 mld zł). Planuje się obniżenie zadłużenia miasta, które obecnie zbliża się do 3 mld zł, a za rok ma wynieść 2,9 mld zł.

Jakie inwestycje zaplanowano w 2016 r.?

Według Zdanowskiej, najważniejszym inwestycyjnym wydarzeniem 2016 r będzie start rewitalizacji obszarowej. W przyszłym roku miasto zamiast remontować poszczególne kamienice, przystąpi do przebudowy całych kwartałów. "Zaczniemy wymieniać chodniki, remontować ulice, zasadzimy w centrum więcej drzew. Stworzymy skwerki i place po to, by centrum stało się przyjaznym i otwartym miejscem dla wszystkich mieszkańców" - zaznaczyła.

W 2016 roku ma zakończyć się przebudowa węzła multimodalnego oraz dróg wokół dworca Łódź Fabryczna, który w 2016 r. zostanie oddany do użytku przez PKP. Magistrat planuje dokończenie budowy obiektów sportowych, przebudowę układu drogowego wokół stadionu przy al. Piłsudskiego, kontynuację rewitalizacji obiektów elektrociepłowni EC1 i zabytkowego osiedla Księży Młyn.

Wśród największych wydatków majątkowych planowanych w budżecie na przyszły rok znajduje się m.in. budowa stadionu przy al. Piłsudskiego (80,4 mln zł), węzeł multimodalny przy dworcu Łódź Fabryczna (54,4 mln zł), rewitalizacja EC1 i jej adaptacja na cele kulturalno-artystyczne (51,4 mln zł), przebudowa układu drogowego wokół multimodalnego dworca Łódź Fabryczna (30 mln zł), budowa Regionalnego Centrum Rekreacyjno-Sportowo-Konferencyjnego przy al. Unii (25,2 mln zł), przebudowa układu drogowego wokół stadionu Łódź Widzew (22,5 mln zł). Po ok. 10 mln zł przeznaczono na kontynuację programu Mia100 Kamienic, zakup nowego taboru dla MPK i budowę stadionu żużlowego.

"Spotkanie konsultacyjne, które organizujemy w EC1, umożliwi pani prezydent przygotowanie ewentualnych autopoprawek do projektu budżetu, które przekazujemy na pięć dni przed jego uchwaleniem. Postulaty, które są możliwe do realizacji w przyszłym roku są uwzględniane, pozostałe zachowujemy w bazie, do wykorzystania w następnych latach" - podkreślił skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski.

Jak dodał, uczestnicy konsultacji nie będą mogli wpływać znacząco na realizację projektów ujętych w wieloletniej prognozie finansowej, zwłaszcza tych, które są współfinansowane ze środków unijnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ZEZOL, 2015-12-14 18:02:11

    wydatki na wątpliwej jakości igrzyska 103mln + 25,2mln zl a na cele mieszkaniowe i rewtalizacje 10mln,tylko pogratulowasć "włodarzom miasta ŁÓDŹ " TRAFINYCH PROPORCJI