PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódzki magistrat przedstawił projekt budżetu na 2018 rok

 • PAP/rs    14 listopada 2017 - 15:01
Łódzki magistrat przedstawił projekt budżetu na 2018 rok
Łódzki magistrat zaplanował wydatki na poziomie 4 mld 71,5 mln zł. Fot. Shutterstock.com

Łódzki magistrat przedstawił we wtorek projekt budżetu na 2018 rok. Zgodnie z nim dochody miasta planowane są na poziomie 3,972 mld zł, a wydatki - 4,071 mld zł. Deficyt wyniesie zaś 98,8 mln zł. Najwięcej pieniędzy - 1,06 mld zł - ma być przeznaczone na oświatę i wychowanie.
• Magistrat zaplanował wydatki na poziomie 4 mld 71,5 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 4 proc w stosunku do 2017 roku.

• Najwięcej pieniędzy - 1 mld 66,5 mln zł (czyli 26,19 proc. wszystkich wydatków) - ma być przeznaczone na oświatę i wychowanie; ponad - 760,8 mln zł (18,69 proc.) - na pomoc społeczną, a ponad 680,7 mln zł (16,72 proc.) na transport i łączność. Ponad 212 mln zł (5,22 proc.) mają zaś wynieść wydatki na kulturę.

• Deficyt ma wynieść 98,8 mln zł, co w opinii skarbnika jest "dobrym prognostykiem" i w efekcie może być on na koniec roku mniejszy.

Jak podkreślił skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski na wtorkowej konferencji prasowej, planowane dochody miasta Łodzi w przyszłym roku będą o 5 procent wyższe niż w budżecie uchwalonym na ten rok i wyniosą blisko 4 mld zł, dokładnie 3 mld 972,7 mln zł.

- Na przestrzeni ostatnich lat to jest najwyższy poziom dochodów. Mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany, a być może przekroczony. Jesteśmy bowiem w trakcie podpisywania umów, które będą dofinansowane ze środków UE, a więc dodatkowe fundusze zasilą jeszcze nasz budżet - wskazał Mączkowski.

Tłumaczył, że największa część dochodów ma pochodzić z podatku PIT, który po raz pierwszy w historii samorządu łódzkiego ma przekroczyć 1 mld zł. "Będzie to 1 mld 30 mln zł. To dobry sygnał, że coraz więcej osób w mieście ma pracę i jest coraz lepsza koniunktura" - ocenił.

Magistrat zaplanował wydatki na poziomie 4 mld 71,5 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 4 proc w stosunku do 2017 roku. Najwięcej pieniędzy - 1 mld 66,5 mln zł (czyli 26,19 proc. wszystkich wydatków) - ma być przeznaczone na oświatę i wychowanie; ponad - 760,8 mln zł (18,69 proc.) - na pomoc społeczną, a ponad 680,7 mln zł (16,72 proc.) na transport i łączność. Ponad 212 mln zł (5,22 proc.) mają zaś wynieść wydatki na kulturę.

W ramach przyszłorocznego budżetu planuje się m.in. kontynuację rewitalizacji obszarowej centrum miasta, odnowienie Pałacu Poznańskiego i zabytkowego zespołu pałacowego Steinertów, budowę nowych ulic i dróg rowerowych, zakup tramwajów, dokończenie budowy stadionu żużlowego.

Skarbnik poinformował, że deficyt ma wynieść 98,8 mln zł, co w jego opinii jest "dobrym prognostykiem" i w efekcie może być on na koniec roku mniejszy.

- Na bardzo dobrym poziomie utrzymujemy nadwyżkę operacyjną (dodatnia różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi - red.), która ma wynieść prawie 281 mln zł. To bardzo istotne z punktu oceniania przez agencje ratingowe, jak i organy nadzoru - wyjaśnił Mączkowski.

Obecny na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ Tomasz Jakubiec wskazał, że planowany budżet na 2018 rok jest rekordowy zarówno pod względem dochodów, jak i wydatków.

- Dostrzegamy, że realizowana w Łodzi strategia przynosi efekty. Zwiększone dochody z PIT pokazują, że jesteśmy w górze cyklu koniunkturalnego, który sami też generujemy. Budżet jest budowany na solidnych ramach. Dotyczy to również obecnej oceny ratingowej BBB+ ze stabilną prognozą na przyszłość - mówił.

We wtorek projekt budżetu trafił do Rady Miasta Łodzi. Na stronie internetowej mogą zapoznać się z nim mieszkańcy miasta. W środę zaplanowano jego pierwsze czytanie na sesji Rady Miasta, która powinna przegłosować go do końca br., a najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku. W piątek rozpoczną się konsultacje społeczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.