PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie porozumienie o współpracy przy projektach PPP

  • PAP    7 stycznia 2013 - 17:29
Łódzkie porozumienie o współpracy przy projektach PPP

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego i Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi będą współpracować przy realizacji programu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w województwie łódzkim. W poniedziałek obie strony podpisały w Łodzi porozumienie w tej sprawie.
Obecny na uroczystości marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zauważył, że to porozumienie to początek partnerstwa publiczno-prywatnego w regionie. Jego zdaniem ten model współpracy może być wykorzystany przy realizacji inwestycji drogowych czy kolejnych etapów tworzenia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, której celem jest połączenie stolicy województwa z miastami i gminami aglomeracji.

Marszałek nie wykluczył również wykorzystania PPP w inwestycjach związanych ze służbą zdrowia.

Stępień wyraził nadzieję, że dzięki współpracy prawników z biznesem łatwiej będzie pozyskać przedsiębiorców do realizacji inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym. Podobnego zdania byli zarówno prezes Łódzkiej Agencja Rozwoju Regionalnego Przemysław Andrzejak, jak i dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Zbigniew Wodo.

Ten pierwszy przekonywał, że agencja wraz z radą adwokacką chcą tworzyć "spójny system", który ułatwi wdrożenie projektów w województwie łódzkim. "Wiedza jaką będziemy posiadać przekażemy do gmin i powiatów do osób, które będą się zajmować PPP" - mówił Andrzejak.

Wodo przyznał, że polski system prawny jest "trochę odstraszający" przedsiębiorców od partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego rada podpisała porozumienie - chce wykorzystać swoich specjalistów zajmujących się prawem publicznym i "dostarczyć" ewentualnym podmiotom zainteresowanym partnerstwem odpowiedniej wiedzy prawniczej.

Według organizatorów spotkania najwięcej do tej pory inwestycji w systemie PPP powstało w woj. małopolskim - 8. Jedną z nich jest m.in. parking podziemny przy ul. Powiśle w Krakowie. Wynagrodzeniem dla koncesjonariusza jest oddanie użytkowania parkingu na 70 lat. W Łódzkiem nie ma jeszcze inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego utworzona została na początku lat 90. ub. wieku z inicjatywy władz regionu łódzkiego, wspieranych przez instytucje publiczne i prywatnych przedsiębiorców. Jej podstawowym celem jest inicjowanie i prowadzenie działań stymulujących rozwój gospodarczy regionu łódzkiego i działających w nim przedsiębiorstw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.