PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokalne podatki wzrosną tam o wskaźnik inflacji

  • PAP    23 listopada 2012 - 17:40
Lokalne podatki wzrosną tam o wskaźnik inflacji

O 4 proc., czyli o wskaźnik prognozowanej inflacji, wzrosną w przyszłym roku stawki najważniejszych podatków i opłat lokalnych w Częstochowie - wynika z piątkowej informacji Urzędu Miasta.
Samorządowcy zdecydowali też, że posiadacze aut o bardziej ekologicznych silnikach zapłacą mniejszy podatek od środków transportu, a mieszkańcy, którzy wezmą psa ze schroniska będą zwolnieni z rocznej opłaty za jego posiadanie.

Jeden z najistotniejszych lokalnych podatków - od nieruchomości - wzrośnie w Częstochowie o 4 proc. Podobnie jak w tym roku, również w przyszłym górne stawki podatkowe będą mniejsze dla do budynków przeznaczonych wyłącznie na składowanie opału przez lokatorów mieszkań w budynkach wielorodzinnych bez piwnic, a także dla budynków - w tym mieszkalnych - związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Również opłaty targowe w 2013 r. wzrosną o wskaźnik prognozowanej inflacji. Po zaokrągleniu do pełnych złotych oznacza to wzrost opłat o 1-2 zł. W związku z tym, że waloryzacja stawek w niektórych przypadkach dawała wzrost niższy niż 50 groszy, cztery stawki pozostaną na tegorocznym poziomie. Dotyczy to m.in. sprzedaży prowadzonej z samochodu czy wozu konnego, a także przy oferowaniu towarów z ręki, kosza, wiadra czy słoika.

Stawki podatku od środków transportowych na 2013 rok zwiększono o 4 proc. i zaokrąglono do pełnych dziesiątek złotych. Przy określaniu stawek zróżnicowano ich wysokość, uwzględniając wpływ pojazdu na środowisko. Np. dla aut posiadających certyfikat EURO 5 lub EURO 6 stawkę podstawową zmniejszono o 10 proc.

Za posiadanie psa trzeba będzie w przyszłym roku zapłacić w Częstochowie 68 zł rocznie. Z opłaty zwolnione są osoby, które w 2013 r. przyjmą psa ze schroniska dla bezdomnych zwierząt i będą miały na to stosowne zaświadczenie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.