PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokaty gmin muszą być dostępne w każdej chwili

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    15 grudnia 2010 - 08:13
Lokaty gmin muszą być dostępne w każdej chwili

Miasta i gminy lokują wolne środki w bankach, zazwyczaj na krótkie terminy nieprzekraczające kilku tygodni. Ich depozyty wynoszą ok. 13,7 mld zł.
W tym roku dochody jednostek samorządu terytorialnego – według planów – mają wynieść 170 mld zł. Dla instytucji finansowych to łakomy kąsek. Jednak większość gmin i miast nie korzysta z ich oferty – informuje „Rzeczpospolita”.

Samorządy zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą kupować obligacje Skarbu Państwa oraz obligacje komunalne. Jednak w obu wypadkach narażone byłyby na ryzyko związane ze zmianą ceny; ryzykowałyby stratę części kapitału w razie konieczności sprzedaży papierów przed terminem ich zapadalności.

Inwestowanie w tego typu produkty ma sens tylko w długim horyzoncie czasowym. Natomiast nadwyżki samorządów mają charakter krótkoterminowy.

Samorządowcy podkreślają, że niezwykle ważna jest dostępność zgromadzonych środków. Władze lokalne muszą mieć gwarancję, że w razie potrzeby w każdej chwili będą mogły sięgnąć po swoje zasoby finansowe. Dwu-, trzydniowa zwłoka nie wchodzi w zasadzie w grę.

Samorządy najczęściej lokują więc pieniądze w bankach. W październiku 2010 r. miały na kontach w bankach komercyjnych w sumie 13,7 mld zł – podaje NBP. Zwykle są to depozyty krótkoterminowe, od kilku dni do kilku tygodni.

Łódź swoje wolne środki trzyma na lokatach zakładanych na 7 – 14 dni. Są to kwoty od 5 mln do 35 mln zł. Kraków w 2010 r. najczęściej korzystał z lokat typu overnight, weekendowych, czasem siedmiodniowych; średnio wynosiły one od 20 do 70 mln zł.

W Częstochowie w 2010 r. najdłuższa lokata trwała 85 dni; było to nieco ponad 1 mln zł. Najczęściej środki są deponowane na okres od 3 do 20 dni. Kwoty wynoszą od 1 mln do 8,5 mln zł.

W Poznaniu pieniądze są wpłacane na lokaty od 2 do 35 dni (średnio na 14 dni). Przeciętna wartość depozytu to 11 mln zł.

Radom zakłada lokaty w wysokości od 5 mln do 50 mln zł na okres od 5 do 60 dni. – Miasto nie jest zainteresowane innymi produktami finansowymi.

W Gliwicach czasowo wolne środki też są deponowane w bankach. Średnia wysokość lokaty waha się w granicach 3 – 7 mln zł.

W najbliższej przyszłości nic w tej dziedzinie się nie zmieni. Zdaniem niektórych ekspertów w 2011 r. płynność samorządów jeszcze się zmniejszy. Ich dochody rosną bowiem powoli, za to potrzeby są coraz większe. Ewentualne nadwyżki będą więc mniejsze i będą mogły być lokowane na coraz krótsze okresy. Taka sytuacja już obecnie jest np. w Olsztynie – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.