PARTNER PORTALU
 • BGK

Lotniska przynoszą straty. Samorządy dokładają miliony

 • pt    26 czerwca 2014 - 13:36
Lotniska przynoszą straty. Samorządy dokładają miliony

Port Lotniczy Lublin zamknął ubiegły rok 31,5 mln zł straty. Brakujące pieniądze wykładają miasto i województwo.
W dużych miastach lotniska przynoszą zyski. Lotnisko Chopina w stolicy w 2013 roku było 62,4 mln zł na plusie. Krakowskiej Balice przyniosły 43,9 mln zysku, a Pyrzowice (Katowice), 17,5 mln zł – pisze Gazeta.pl.

Już jednak we Wrocławiu zanotowano 3,1 mln zł straty.Dokładać trzeba tam gdzie z lotniska korzysta  mniej niż milion pasażerów rocznie. Tak jest w Łodzi gdzie straty wynoszą 31,7 mln złotych, w Bydgoszcz (4,6 mln strat), Rzeszowie (15 mln) i Szczecinie (4 mln zł).

Czytaj też: Zachodniopomorskie dokupuje udziały w spółce PL Goleniów

Straty muszą pokrywać samorządy. W zeszłym roku np. lubelskie  lotnisko otrzymało od miasta i województwa w sumie 10 mln zł. W tym potrzeby są jeszcze większe.

Milionowe straty w pierwszym roku działalności portu można było przewidzieć, ale pytanie - czy to dużo? Według ekspertów PLL zacznie zarabiać po siedmiu latach.

- Lotniska z samej swojej idei nie są spółkami, które mają wyłącznie zarabiać. Zresztą, zapisane jest to w Prawie lotniczym. Korzyści płynące z lotniska są dużo większe niż rachunkowe liczby po pierwszym roku działalności – tłumaczy prezes PLL Krzysztof  Wójtowicz.

Do tego trzeba doliczyć firmy, które zainwestowały w Lublinie i okolicach ze względu na port. Jasno to powiedział np. niemiecki producent silników elektrycznych z fabryką na Felinie ABM Greiffenberger. Zatrudnia 120 osób.

Miejski wydział inwestycji w 2013 roku otrzymał o 50 procent więcej zapytań inwestycyjnych niż w latach poprzednich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • cycu, 2014-06-27 14:14:13

  Przecież chodzi o to aby to był nasz miś, miś na maiarę naszych potrzeb.
 • Anka, 2014-06-26 19:03:57

  widzicie a znowu my bydgoszczanie jesteśmy zatroskani, że marszałek niszczy nasze lotnisko, które wcześniej było bydgoskie i zbudowane z naszych miejskich pieniędzy, my odczuwamy potrzebę posiadania lotniska niestety nasze lotnisko próbuje się zniszczyć, odkąd miasto Bydgoszcz straciło REALNY WPŁYW ...na lotnisko i zostało przejęte przez marszałka, to lotnisko zaczyna upadać, za to planuje przenieść się lotnisko do Torunia bo tak sobie włodarze trzymający w województwie władzę wymyślili, jakież to marnotrastwo pieniędzy i pracy innych osób  rozwiń
 • zatroskany, 2014-06-26 17:21:14

  Np. w Lublinie na 120 km dróg lokalnych brak nawierzchni utwardzonej.Bardzo dużo ulic ma dziurawe nawierzchnie, a pan prezydent Żuk dał w ubiegłym roku ze społecznych pieniędzy na pokrycie strat lotniska w Świdniku tylko 10 milionów zł.Na przyszły rok planuje i tym się chwali w środkach masowego pr...zekazu przeznaczyć dla 360000 tyś. mieszkańców Lublina na tz. budżet obywatelski też 10 milionów zł.Czy to jest normalne?  rozwiń