PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotniska szukają pieniędzy

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 stycznia 2011 - 07:25
Lotniska szukają pieniędzy

Pięć portów wyemituje obligacje warte 935 mln zł Pozyskanie pieniędzy ze sprzedaży papierów rozważają władze kolejnych lotnisk. Do 2015 r. wydadzą łącznie na rozwój 4,4 mld zł.
W najbliższych dniach umowę na emisję obligacji wartych 190 mln zł mają podpisać władze łódzkiego lotniska. Zarząd spółki zarządzającej portem we Wrocławiu kończy negocjacje o emisji papierów na tę sama kwotę informuje „Rzeczpospolita”.

Negocjacje prowadzi też port w Poznaniu, który chce pożyczyć ok. 130 mln zł. Kolejne lotniska rozważają sięgnięcie po tę formę finansowania inwestycji. Z bankami w tej sprawie porozumiały się już władze portów w Warszawie czy w Gdańsku.

Finansowanie planu inwestycyjnego zamykają władze portu lotniczego w Krakowie. Wartość programu szacowana jest na ok. 1 mld zł.. Katowice na obecnie realizowane inwestycje mają pieniądze z podniesienia o ponad 80 mln zł kapitału zakładowego spółki.

Pierwsze na finansowanie inwestycji poprzez emisje obligacji zdecydowały się porty w Gdańsku i Warszawie. W obu przypadkach umowy są podpisane. Pomorski port może wyemitować papiery warte 195 mln zł. Warszawa ma umowę na emisję papierów wartych 240 mln zł.

Port lotniczy w Szczecinie jako jedyny na rynku zdecydował się na leasing zwrotny swoich nieruchomości – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.