PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelska dzielnica decyduje o budżecie

  • ZWI    18 marca 2013 - 15:05
Lubelska dzielnica decyduje o budżecie

Lublin testuje kolejne narzędzie partycypacji społecznej. Mieszkańcy dzielnicy Rury sami zdecydują na co przeznaczyć środki pozostające w dyspozycji Rady Dzielnicy w 2013 r.
Jak podaje magistrat, co roku 27 lubelskich rad dzielnic decyduje o wydatkowaniu 109 tys. zł. W 2012 r. Rada Dzielnicy Wieniawa przeprowadziła pilotażowe konsultacje społeczne pozwalające włączyć się mieszkańcom dzielnicy w proces podejmowania decyzji o tych wydatkach.

W tym roku już 10 lubelskich dzielnic podejmuje decyzje w oparciu o konsultacje. Dodatkowo Rada Dzielnicy Rury zdecydowała o rozdysponowaniu środków w procedurze głosowania mieszkańców. Będzie to pierwszy w Lublinie eksperyment z budżetem obywatelskim.

Idea budżetu obywatelskiego

Czytaj też: Budzet obywatelski ma przyszłość

Budżet obywatelski (inaczej zwany partycypacyjnym) pozwala zaangażować mieszkańców do uczestnictwa w rozwoju miasta i kształtowania przestrzeni miejskiej. Dzięki niemu to społeczność lokalna a nie urzędnicy ma wpływ na przeznaczenie części budżetu.

- Chcemy zaktywizować mieszkańców orazwzbudzić zainteresowanie sprawami planowania wspólnej przestrzeni miejskiej. Dzięki temu poznamypotrzeby mieszkańców, wzmocni się poziom zaufania społecznego oraz przyczyni się to do budowy społeczeństwa obywatelskiego w Lublinie - przekonujeKrzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Rada Dzielnicy Rury w Lublinie zdecydowała się oddać głos mieszkańcom w sprawie podziału środków z tegorocznej rezerwy
celowej. Dzięki temu, będą oni mieć wpływ na rozdysponowanie 109 tysięcy złotych. Mieszkańcy najpierw będą mogli zgłosić zadania, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane w ramach rezerwy celowej, a następnie w drodze głosowania wybiorą te najpotrzebniejsze. Ostateczną decyzję w sprawie podziału środków podejmie Rada Dzielnicy Rury w drodze uchwały.

Co dalej?

Czytaj też: 8 kryteriów budżetu obywatelskiego

Lubelski projekt dzieli się na dwa etapy. W pierwszym przyjmowane są zgłoszenia projektów do realizacji z rezerwy celowej. Mieszkańcy mają na to czas do 8 kwietnia. W drugim etapie odbędzie się głosowanie nad nimi. Propozycje projektów można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.budzetobywatelski.lublin.pl i www.um.lublin.pl oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Filaretów 44 oraz w siedzibie Rady Dzielnicy (Dom Kultury LSM).

Wszystkie projekty zostaną zweryfikowane we współpracy z Urzędem Miasta Lublin pod względem formalno-prawnym (np. czy wskazana inwestycja może być zrealizowana na danym terenie). W tym czasie odbędą się trzy spotkania mieszkańców dzielnicy.

Drugi etap projektu będzie polegał na przeprowadzeniu głosowania wśród mieszkańców dzielnicy. Planujemy zorganizować głosowanie kilkudniowe oraz w różnych lokalizacjach, tak aby umożliwić oddanie głosu jak największej liczbie mieszkańców.

Budżet obywatelski koordynuje lubelska organizacja pozarządowa Fundacja Wolności we współpracy z Radą Dzielnicy Rury. Działanie to zostało dofinansowane przez Fundację im. St. Batorego. Informacji na temat szczegółów akcji udziela jej koordynator Krzysztof Jakubowski, tel. 513 979 597, email: kontakt@fundacjawolnosci.org


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.