PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubelski sejmik krytycznie o zmianach w handlu ziemią

 • pt/pap    10 marca 2016 - 19:09
Lubelski sejmik krytycznie o zmianach w handlu ziemią
Nowe regulacje, nad którymi obecnie pracuje Sejm - według radnych sejmiku lubelskiego - mogą być "szkodliwe dla rolników" (fot.wnp.pl)

• Zmiany w ustawie dotyczącej obrotu ziemią mogą być szkodliwe dla rolników - głosi stanowisko przyjęte przez sejmik województwa lubelskiego.
• Sejmik zaapelował też o przyspieszenie wypłacania dopłat bezpośrednich dla rolników.
Stanowisko w sprawie zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego sejmik woj. lubelskiego przyjął podczas czwartkowej sesji. Za jego przyjęciem zagłosowało 16 radnych, 12 - było przeciw.

Nowe regulacje, nad którymi obecnie pracuje Sejm - według radnych sejmiku - mogą być "szkodliwe dla rolników", zawierają "restrykcyjne rozwiązania, naruszające istotę prawa własności i godzące w interesy gospodarcze rodzin rolniczych".

"Silne ograniczenie prawa dysponowania gruntami przez rolnika, wprowadzenie władczych i dowolnych w stosowaniu kompetencji ingerencyjnych Agencji Nieruchomości Rolnych oraz drakońskie kary za odstąpienie od wykonywania zawodu rolnika budzą zastrzeżenia konstytucyjne i nie dadzą się pogodzić z poczuciem sprawiedliwości społecznej. Prowadzą wprost do obniżenia wartości ziemi rolnej, ograniczają możliwości rozwoju gospodarstw rolnych (stanowią przeszkodę w wymianie i scalaniu gruntów) oraz utrwalają archaiczny model gospodarowania skoncentrowanego. Stanowią przejaw braku zaufania państwa do swoich obywateli, którzy od pokoleń szanują własność rolniczą" - czytamy w stanowisku.

Przeciwni jego uchwaleniu byli radni PiS. Radny Tomasz Solis apelował, aby przełożyć dyskusję na ten temat na następną sesję, ponieważ prace nad ustawą jeszcze trwają. "Odnosimy się do czegoś, czego jeszcze nie ma. Na podjęcie takiego stanowiska jest za wcześnie. Jestem za tym, aby sejmik przyjął jakieś stanowisko, ale po przedyskutowaniu tekstu, do którego będziemy się mogli merytorycznie ustosunkować, będziemy wiedzieli po pierwszym czytaniu (ustawy w Sejmie -PAP), co jest w tej ustawie zawarte, co zostało zmienione i czy wszystkie zapisy będą nam odpowiadać, bądź nie" - powiedział Solis.

Inicjatorzy stanowiska - radni PSL - uważają, że uwagi należy zgłaszać, gdy trwają prace nad ustawą. Podkreślali, że problem dotknie nie tylko rolników, którzy ziemię uprawiają, ale także inwestorów, właścicieli nieruchomości rolnych, w tym także np. Kościołów.

"To dobry moment, żeby zabrać głos w dyskusji, kiedy wnioskodawca jest jeszcze dysponentem projektu, będą jeszcze nanoszone poprawki. Ponadto w tej kadencji Sejmu między pierwszym a drugim czytaniem, może upłynąć tylko kilka godzin" - powiedział przewodniczący sejmiku Przemysław Litwiniuk.

Przypomniał, że regulacje prawne dotyczące obrotu ziemią - bardziej lub mniej restrykcyjne - funkcjonują w wielu krajach UE. Jego zdaniem struktura agrarna w Polsce jest zróżnicowana i regulacje prawne powinny być "zregionalizowane", bo np. bardziej ostre zapisy mogą sprawdzać się w woj. warmińsko-mazurskim, ale już w lubelskim mogą wiele zepsuć.

"Regulacje przyjęte w 2015 r. mają pewne wady, ale te projektowane, które mają +prześcignąć+ tamte, są niestety przyjmowane w tempie, które prowadzi do wypaczeń" - dodał.

Rządowy projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - którego pierwsze czytanie odbędzie się w Sejmie w czwartek - zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Wyjątki mają dotyczyć gruntów przeznaczonych na inne cele przewidziane w miejscowym planie zagospodarowania - ziemi położonej w specjalnych strefach ekonomicznych, domów z niezbędnymi gruntami i lokali mieszkalnych; działek do 1 ha.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • ... tak Bóg Kubie !, 2016-04-02 08:16:34

  Do jak Kuba .....: Należałoby także ustanowić zakaz zatrudniania rolników i ich dzieci w urzędach państwowych i samorządowych, służbach mundurowych, spółkach skarbu państwa itd...., ponieważ rolnicy praktycznie zamknęli swój zawód, wyłącznie dla siebie i swoich dzieci.
 • jak Kuba ....., 2016-04-02 08:10:44

  W ramach "odwetu" należałoby wprowadzić ustawę zakazująca rolnikom i ich dzieciom nabywanie mieszkań, działek budowlanych i lokali użytkowych położonych poza miejscem ich gospodarstwa rolnego.
 • BEZPRAWIE !, 2016-04-02 08:05:28

  Takich przepisów nie było nawet za stalina, Bieruta i Gomułki- Tę ustawę należy zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż jest sprzeczna z Konstytucją RP.