PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelski sejmik udzielił absolutorium zarządowi województwa

  • bad/PAP    28 czerwca 2016 - 17:58
Lubelski sejmik udzielił absolutorium zarządowi województwa
Sejmik województwa lubelskiego udzielił we wtorek, 28.08 absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2015 r. Fot. lubelskie.pl

• Sejmik województwa lubelskiego udzielił we wtorek, 28 czerwca absolutorium zarządowi województwa za wykonanie budżetu w 2015 r.
• Za udzieleniem absolutorium głosowało 19 radnych koalicji PSL-PO, przeciw było 13 radnych z PiS.
Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL) ocenił, że rok ubiegły można zaliczyć do najlepszych dla regionu. "Tak dobrego budżetu nie możemy się już w przyszłości spodziewać. Był to rok, w którym zakończono inwestycję o czterdziestoletniej historii, czyli gmach Centrum Spotkania Kultur, oraz most na Wiśle w Kamieniu planowany już 60 lat temu, a także wiele innych inwestycji. Udzielaliśmy wsparcia przedsiębiorcom, organizowaliśmy misje gospodarcze, mamy tego efekty" - powiedział.

Sosnowski zaznaczył, że mniejsze straty - w stosunku do kilku minionych lat - odnotowały szpitale podległe zarządowi województwa. "Musieliśmy pokryć tylko 2,5 mln strat za ubiegły rok, podczas gdy za 2014 r. było to 4,5 mln zł, zaś za 2013 - 9,5 mln zł" - podkreślił.

Przemawiający w imieniu klubu PiS radny Grzegorz Muszyński przekonywał, że region powinien przygotowywać się do sytuacji, gdy nie będzie już dużego napływu dotacji unijnych i w większym stopniu opierać rozwój na własnych środkach. "Ciągle czekamy na budżet, który będzie prorozwojowy i nie tylko opierający się na środkach związanych z Unią Europejską. To jest świetnie, że dzisiaj mamy pieniądze, ponieważ ponad połowa budżetu to środki unijne, ale wcześniej czy później te pieniądze się skończą" - powiedział.

Muszyński wskazał na rosnące zadłużenie szpitali, które sprawia, że mniej pieniędzy przeznaczanych jest na leczenie. Jedna z największych lecznic w regionie, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. kardynała Wyszyńskiego, zadłużony na 222 mln zł, wydał na odsetki od zaciągniętych kredytów 11 mln zł, zaś postępowania sądowe i komornicze kosztowały go pół miliona złotych. "Czas na to, żebyśmy pomyśleli o restrukturyzacji, a o tym nie słychać" - zauważył Muszyński.

Inny radny PiS, Marek Wojciechowski, krytykował rosnące zadłużenie województwa. "Zadłużenie wynosi 757 mln zł, podczas gdy jeszcze w 2014 r. było to 409 mln zł, a w 2010 r. - 240 mln zł, czyli znacząco wzrosło" - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.