PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie gminy chcą wydać na wspólne inwestycje ponad 400 mln zł

  • PAP    11 marca 2015 - 17:27

Wśród planowanych inwestycji znajduje się usprawnienie komunikacji, rewitalizacja zaniedbanych obszarów i wdrażanie nowych technologii.
Będą to tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które mają być zrealizowane w nowej perspektywie finansowej do 2020 r. Na ich dofinansowanie przeznaczonych zostało ponad 93 mln euro funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Program inwestycji ma być oceniony i zatwierdzony przez samorząd wojewódzki do końca maja tego roku.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że wypracowana wraz z władzami 15 gmin strategia inwestycji ma przyczynić się do stworzenia spójnego obszaru funkcjonalnego. Lublin będzie w nim łatwo dostępnym centrum dostarczającym usługi publiczne i miejscem pracy. Inwestycje mają służyć wszystkim mieszkańcom całego obszaru, a nie tylko pojedynczym gminom.

"Projekty dotyczą głównie transportu, niskoemisyjności i rewitalizacji. Korzystanie z oferty Lublina ma być łatwiejsze, stawiamy przy tym na transport zbiorowy. Założenie jest takie, żeby wszystkim, którzy będą chcieli pracować w Lublinie, opłacało się tu dojeżdżać z odległości kilkudziesięciu kilometrów, żeby ten koszt dojazdu nie był wysoki" - powiedział Żuk w środę na konferencji prasowej.

Czytaj też: ZIT, Lubelski Obszar Funkcjonalny: 16 gmin zatwierdziło 19 projektów do unijnego dofinansowania

Strategię zintegrowanych inwestycji wraz z Lublinem przygotowali samorządowcy z gmin Lubartów, Piaski, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Spiczyn, Strzyżewice i Wólka oraz miast Świdnik i Lubartów.

We współpracy z Lublinem widzą oni dla siebie szanse rozwoju. "Mieszkańców mamy wspólnych, bo u nas śpią i przebywają a pracują w Lublinie. Dlatego potrzebujemy lepszej miejskiej komunikacji. Chcemy też stworzyć możliwości rekreacji i wypoczynku na niewykorzystywanych terenach Natura 2000 w naszej gminie" - powiedział wójt gminy Wólka Edwin Gortat.

"Chcemy dogonić Lublin w wykorzystywaniu technologii informatycznych w naszym urzędzie. Mamy tu dużo jeszcze do zrobienia" - dodała wójt gminy Jabłonna Magdalena Sałek.

Najwięcej pieniędzy, około 160 mln zł, ma być przeznaczone na budowę nowego centrum komunikacyjnego w Lublinie, w pobliżu głównego dworca kolejowego. Nowe centrum ma służyć wszystkim przewoźnikom, zapewniać podróżnym dostęp do różnych środków komunikacji, wygodne połączenia na obszarze aglomeracji, regionu oraz możliwość wyjazdu do innych części kraju i za granicę.

50 mln zł planuje się przeznaczyć na uporządkowanie i przekształcenie w reprezentacyjny pasaż śródmieścia Lublina w rejonie Placu Litewskiego. Ma on stać się wizytówką aglomeracji, miejscem spotkań służącym jej wszystkim mieszkańcom.

Blisko 60 mln zł mają kosztować węzły przesiadkowe i parkingi typu park and ride w podlubelskich gminach, a 20 mln zł pochłonie budowa stacji do ładowania autobusów elektrycznych oraz modernizacja przystanków, wiat i pętli komunikacyjnych w Lublinie. W Świdniku kosztem 28 mln zł powstaną nowe ulice, które ułatwiające dojazd do lotniska i drogi ekspresowej S17.

Zmodernizowane mają być drogi na terenie gmin Głusk, Lubartów i Jastków. W centrum Lubartowa zrewitalizowany zostanie zabytkowy park miejski, turystycznie zagospodarowana ma być dolina rzeki Ciemięgi w gminie Niemce, objęte ochroną zostaną cenne przyrodniczo tereny Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Spiczyn.

Gminy Niedrzwica Duża, Jabłonna, Strzyżewice oraz Jastków zaplanowały inwestycje zwiększające wykorzystanie technologii informatycznych dla lepszej obsługi mieszkańców w swoich urzędach.

Projekty Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych mają otrzymać unijne dofinasowanie bez konieczności rywalizacji w konkursach. Na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 przeznaczone ma być około 2,3 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.