Lubelskie: Sejmik przyjął budżet województwa na 2017 r.

• Sejmik województwa lubelskiego przyjął budżet na 2017 r.
• Zaplanowano w nim dochody w wysokości 919,9 mln zł, zaś wydatki – 984,4 mln zł.
• Ponad 40 proc. wydatków przeznaczono na inwestycje, głównie drogowe.
Lubelskie: Sejmik przyjął budżet województwa na 2017 r.
Poziom zadłużenia na koniec przyszłego roku wynieść ma 690 mln zł, koszt obsługi długu to 22 mln zł. (fot.fotolia)

Za przyjęciem budżetu głosowało 19 radnych PO i PSL, przeciw było 13 radnych PiS.

Deficyt w wysokości 64,5 mln zł będzie sfinansowany z wolnych środków w kwocie 35,8 mln zł oraz z kredytu - 28,7 mln zł.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, że dochody budżetu w przyszłym roku będą na poziomie przewidywanego wykonania tegorocznego budżetu, natomiast wydatki - wyższe. "To wynik zwiększenia środków na inwestycje, które w przyszłym osiągną poziom ponad 400 mln zł, czyli przeszło 40 proc. całego budżetu. Główną kategorią wydatków będą inwestycje drogowe, na które przeznaczymy 272 mln zł" - powiedział Sosnowski.

Przewodniczący klubu radnych PiS Andrzej Pruszkowski powiedział, że jego klub nie poparł budżetu, ponieważ koalicja PO-PSL nie uwzględniła złożonych przez nich wniosków. "Żaden z wniosków złożonych przez radnych PiS do budżetu nie został uwzględniony. Uznaliśmy, że skoro nas się nie słucha, to zwalnia nas to od tego, żebyśmy popierali przedłożenia, które powstają wyłącznie w gronie większościowej koalicji" - powiedział Pruszkowski

Dodał, że radni PiS uznali budżet na przyszły rok za "bardzo słaby" i nierokujący przyśpieszenia rozwoju regionu. "Nasz region powinien rozwijać się szybciej niż inne, bo dzisiaj zajmujemy zwykle ostatnie lub jedno z ostatnich miejsc w różnego rodzaju rankingach. To nas nie satysfakcjonuje. Chcielibyśmy mieć do czynienia z budżetem dynamizującym rozwój gospodarczy, a ten budżet takim nie jest" - podkreślił Pruszkowski.

Wydatki na inwestycje w przyszłorocznym budżecie roku wynieść mają 417 mln zł, w tym ponad 308 mln zł stanowiły będą fundusze unijne.

Ponad połowa wydatków budżetowych przeznaczona zostanie na sfinansowanie zadań w zakresie transportu. Inwestycje na drogach wojewódzkich pochłoną 272 mln zł. Zmodernizowane będą m.in. fragmenty dróg: nr 835 Lublin-Biłgoraj, nr 814 Radzyń Podlaski-Żminne, nr 829 Łucka-Biskupice, nr 815 Wisznice-Lubartów, nr 837 Piaski-Sitaniec oraz nr 846 Małochwiej Duży-Teratyn. Dotacje do przewozów kolejowych wyniosą 64,9 mln zł zaś do biletów autobusowych - 44 mln zł.

Zakończona ma być w przyszłym roku rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, największej inwestycji służby zdrowia w regionie. Prace budowlane pochłoną 32,6 mln zł, z czego dotacja z budżetu państwa wyniesie 19,7 mln zł, zaś wyposażenie szpitala - 15,7 mln zł, w tym dotacja z budżetu państwa - 7,8 mln zł.

Poziom zadłużenia na koniec przyszłego roku wynieść ma 690 mln zł, koszt obsługi długu to 22 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU