PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie. Sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r.

  • pt/pap    29 grudnia 2017 - 17:37
Lubelskie. Sejmik przyjął budżet województwa na 2018 r.
Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych PO i PSL, przeciw było 13 radnych PiS (fot.lubuskie.pl)

Sejmik województwa lubelskiego przyjął w piątek budżet na 2018 r. Zaplanowano w nim dochody w wysokości prawie 1 mld 114 mln zł, zaś wydatki – 1 mld 237 mln zł. Ponad połowę wydatków przeznaczono na inwestycje.
Deficyt w wysokości 123 mln zł będzie sfinansowany z kredytu.

Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych PO i PSL, przeciw było 13 radnych PiS.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podkreślił, przyszły rok będzie stał w regionie pod znakiem inwestycji współfinansowanych z funduszy europejskich. "Na inwestycje przeznaczonych zostało około 630 mln zł, czyli ponad połowę wszystkich wydatków. Najwięcej pochłoną koszty modernizacji dróg, przeszło 400 mln zł" - powiedział Sosnowski.

"Jest wielkie zapotrzebowanie na inwestycje drogowe, mamy tu ciągle lukę do nadrobienia. Wśród bolączek, które zgłaszają radni, powtarzają się narzekania na zły stan dróg. Dobrze, że Komisja Europejska w tej perspektywie finansowej zaczęła doceniać znaczenie dróg lokalnych" - dodał Sosnowski.

Radni PiS krytykowali budżet jako zachowawczy, który nie powoduje przyśpieszenia rozwoju regionu.

"To budżet przetrwania, a nie rozwoju. To, że są w nim pieniądze przeznaczone na budowę dróg, to jest rzecz oczywista, podobnie jak środki na zakup sprzętu medycznego. Ale nie widać w nim strategii, tego, co należy zrobić, szczególnie za dwa lata, kiedy pieniądze unijne się skończą. Nasz budżet, który dziś wynosi ponad 1 mld zł, bez funduszy unijnych skurczy się do poziomu 600-700 mln zł" - powiedział radny PiS Grzegorz Muszyński.

"Będzie nam bardzo trudno utrzymać tę substancję, którą dziś mamy. Nie widzimy w tym budżecie, ani w wieloletnim planie finansowym, perspektywy oddłużenia szpitali. W następnej perspektywie finansowej, jeśli nawet nasz region otrzyma środki unijne, to i tak jesteśmy tak zadłużeni, że już nie dostaniemy kredytów na udział własny" - dodał Muszyński.

Wydatki inwestycyjne w przyszłym roku mają wynieść 631 mln zł, co stanowi 51 proc. całego budżetu. Na remonty i modernizacje dróg przeznaczono prawie 409 mln zł, czyli blisko 65 proc. wartości wszystkich inwestycji.

Przebudowane i zmodernizowane mają być m.in. odcinki dróg wojewódzkich: nr 835 Lublin-Biłgoraj, nr 815 Wisznice-Lubartów, nr 837 Piaski-Sitaniec, nr 820 Sosnowica-Łęczna oraz nr 829 Łucka-Biskupice.

Ponad 90 mln zł zostało przeznaczone na inwestycje w szpitalach. Dokończona ma być rozbudowa Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie, powstać ma ośrodek onkologiczny w szpitalu w Białej Podlaskiej, planowana jest modernizacja oddziału neurologicznego w szpitalu w Zamościu.

Zakup taboru kolejowego ma pochłonąć ponad 50 mln zł.

Poziom zadłużenia na koniec przyszłego roku wynieść ma 790 mln zł, koszt obsługi długu sięgnie blisko 19 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Łuzyczanin, 2018-01-01 10:26:03

    Lubuskie czy Lubelskie, z treści Lubelskie, z fotki Lubuskie i tytułu... I bądź mądry o co chodziło redaktorom....