PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubińska rewolucja w podatku od nieruchomości

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    16 września 2011 - 06:46
Lubińska rewolucja w podatku od nieruchomości

Lubin zrezygnował z pobierania od osób fizycznych podatku od nieruchomości w proteście przeciwko absurdalnym i skomplikowanym przepisom.
Rada Miasta Lubina na wniosek prezydenta Roberta Raczyńskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) przegłosowała uchwałę ustalającą stawkę podatku od nieruchomości na 0 zł, co w rzeczywistości oznacza likwidację tego podatku  – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Lubin chce zlikwidować podatek od nieruchomości

Niestety, szarża przeciw złemu prawu jest skazana na klęskę, bo Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu uchwałę rady miejskiej prawdopodobnie unieważni, zanim zacznie ona obowiązywać.

Rocznie miasto wydaje ich 20 tys. i w czasie, gdy są przygotowywane, urząd jest sparaliżowany – nie zajmuje się niczym innym, tylko przygotowywaniem dokumentacji i jej rozsyłaniem.

Koszt przygotowania i wysłania wielu z tych dokumentów przekracza kwoty uzyskiwane z dochodów. Z wyliczeń prezydenta miasta wynika, że przychody z podatków od nieruchomości od osób fizycznych stanowią zaledwie 1,5 proc. całorocznego budżetu gminy. Wpływy wynoszą 3,2 mln zł, ale koszty ściągnięcia tego podatku to około 700 tys. zł.

Zdaniem prezydenta Lubina, należy zacząć dyskusję nad wprowadzeniem podatku katastralnego, czyli takiego, w którym wysokość stawki zależy od wartości nieruchomości – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.