PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin bierze pożyczkę na inwestycje

  • PAP    30 października 2013 - 16:57
Lublin bierze pożyczkę na inwestycje

Bank Rozwoju Rady Europy (CEB) przyznał miastu Lublin 280 mln zł kredytu. Pieniądze te będą przeznaczone na finansowanie największych inwestycji realizowanych w Lublinie. Kredyt ma być spłacony w ciągu 20 lat.
Umowę kredytową podpisali w środę prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz wicegubernator Banku Rozwoju Rady Europy Mikołaj Dowgielewicz.

"Środki te uzupełnią montaż finansowy dla najważniejszych inwestycji w Lublinie, stanowiąc wkład własny umożliwią nam wykorzystanie funduszy unijnych" - powiedział Żuk.

Kwota 280 mln zł będzie dostępna do wypłaty dla kredytobiorcy w ciągu dwóch lat. Samorząd miasta planuje pobrać ją w dwóch transzach po 140 mln zł - pierwszą transzę jeszcze w tym roku, a drugą w roku przyszłym. Kredyt ma być spłacony w ciągu 20 lat, przy czym miasto Lublin może skorzystać z okresu 5-letniej karencji i przez pierwsze pięć lat spłacać tylko odsetki. Oprocentowanie kredytu będzie zmienne (obliczone na podstawie stawki WIBOR plus 0,7 proc.) - obecnie jest to 3,4 proc.

Czytaj też: Posłowie zwiększyli pożyczki dla samorządów

"Ten kredyt jest udzielony na bardzo preferencyjnych warunkach. Chcemy wspólnie z miastem, aby w najbliższych latach te inwestycje, które mają duże znaczenie dla mieszkańców, zostały zrealizowane" - zaznaczył Dowgielewicz.

Żuk podkreślił, że nie ma na rynku banków, które oferowałyby tak korzystne niskooprocentowane kredyty, jakie oferują europejskie instytucje finansowe. Uzyskany kredyt z Banku Rozwoju Rady Europy ma dla miasta duże znaczenie, bo, jak tłumaczył prezydent, wymagany wkład własny miasta na inwestycje dofinansowywane ze środków unijnych - musi pochodzić z kredytów i pożyczek.

"Jeśli chcemy mieć inwestycje drogowe, szkoły, przedszkola musimy znaleźć ten montaż finansowy - środki europejskie plus kredyt i pożyczki. Nasza nadwyżka (budżetowa - red.) jest całkowicie zaangażowana w wydatkach oświatowych i pomocy społecznej" - powiedział Żuk.

Poinformował, że pieniądze uzyskane przez miasto z kredytu z Banku Rozwoju Rady Europy umożliwią realizację inwestycji na łączną kwotę 1,4 mld zł. Są to: utworzenie zintegrowanego systemu miejskiego transportu publicznego (który obejmuje m.in. zakup 100 autobusów i budowę ponad 25 km nowych linii trolejbusowych), budowa dwóch dróg dojazdowych do węzłów drogowych powstającej obwodnicy miasta, przebudowa kilku ulic, budowa szkoły i budowa basenu.

Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank) to międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Paryżu działająca pod auspicjami Rady Europy. Powstał w 1956 r. Wspiera projekty o charakterze społecznym dotyczące rozwoju infrastruktury publicznej, szkolnictwa i edukacji, ochrony środowiska. Działalność Banku nie jest nastawiona na zysk, dlatego udzielane przez tę instytucje kredyty są niżej oprocentowane niż np. w komercyjnych bankach. Bank ten nie pobiera prowizji z tytułu udzielania kredytu ani innych opłat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Jasnowid, 2013-10-30 21:09:56

    Kredyt będą spłacać powiaty,bo kasa z urzędu marszałkowskiego do stolicy regionu uwielbia skakać.Na wyrost się szaleje,a potem cwaniak z terenu się śmieje.