Lublin, budżet na 2016 r.: Jakie dochody i wydatki?

Radni Lublina przyjęli budżet miasta na 2016 rok. Zakłada on dochody w wysokości 1.694 mln zł i wydatki w kwocie 1.713 mln zł. Na inwestycje ma trafić niespełna 240 mln zł.
Lublin, budżet na 2016 r.: Jakie dochody i wydatki?
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że budżet będzie wielokrotnie nowelizowany w ciągu roku (Lublin, widok na Ratusz z ul. Królewskiej, fot.lublin.eu)

Za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych, przeciw było 15.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że budżet będzie wielokrotnie nowelizowany w ciągu roku, ponieważ nie uwzględnia on inwestycji planowanych z udziałem środków europejskich, które nie są jeszcze dostępne.

"Budżet w części inwestycyjnej zaspakaja dzisiaj pilne potrzeby, a jednocześnie przy uruchomieniu środków europejskich umożliwi realizację szerokiego frontu inwestycyjnego z nowej perspektywy. Ten budżet czeka na uruchomienie środków europejskich, w trakcie roku będziemy go zmieniać" - zapowiedział Żuk.

Żuk wskazał, że na nowe środki europejskie czekają m.in. projekt rozwoju transportu zbiorowego, który ma kosztować ponad 500 mln zł oraz zadania - wartości ponad 70 mln zł - związane z rozbudową infrastruktury na terenie dawnej fabryki samochodów, która ma służyć przyciągnięciu nowych inwestorów.

Wszystkie projekty inwestycyjne przygotowane na najbliższe lata mają wartość ok. 2 mld zł, dla zapewnienia środków niezbędnych własnych miasto podpisało umowę na linię kredytową do wysokości 500 mln zł z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

"W wariancie pesymistycznym środki będą dostępne na koniec przyszłego roku albo w 2017 r. Będziemy czekać, bo nie możemy wielu inwestycji realizować z kredytu, poczekamy na środki europejskie" - powiedział Żuk.

Wśród inwestycji, które na pewno rozpoczną się w przyszłym roku, jest oczekiwany przez mieszkańców od lat węzeł komunikacyjny na skrzyżowaniu Alei Solidarności z Aleją Sikorskiego, jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w mieście. Kosztem blisko 86 mln zł powstanie tam dwupoziomowy przejazd oraz oddzielna kładka dla pieszych i rowerzystów. Nowy węzeł ma być gotowy jesienią 2017 r.

Ruszyć ma modernizacja reprezentacyjnego centrum Lublina, Placu Litewskiego, która będzie kosztować ok. 62 mln zł. W pieszy pasaż przekształcony będzie przebiegający przez plac fragment Krakowskiego Przedmieścia, powstanie nowa fontanna, plac zabaw dla dzieci, wymieniona zostanie nawierzchnia.

Rozpocznie się budowa szkoły przy ul. Berylowej w dzielnicy Czuby, która ma kosztować około 40 mln zł.

Kontynuowana będzie rozpoczęta jesienią tego roku budowa przedłużenia ul. Muzycznej, wraz z nowym mostem przez przepływającą przez Lublin rzekę Bystrzycę. Pozwoli kierowcom ominąć centrum miasta przy dojeździe do dworca kolejowego i nowego stadionu Arena Lublin. Inwestycja będzie kosztowała prawie 42 mln zł, ma być zakończona w 2017 r.

Radni z opozycyjnego klubu PiS, którzy głosowali przeciwko przyjęciu budżetu, krytykowali priorytety przyjęte przy finansowaniu inwestycji.

"Prezydent uparcie trwa przy projekcie modernizacji Placu Litewskiego i już mówi o przebudowie deptaka za kolejne 8 mln zł, a nie ma mowy o koniecznych remontach niektórych mostów. Miasto jest zadłużane, w przyszłym roku weźmie kolejne 100 mln zł kredytu, a przy tym prezydent zwiększył zatrudnienie w urzędzie aż o 25 osób. Uważamy, że w przypadku trudnych budżetów trzeba inwestować racjonalnie, nie zgadzamy się z priorytetami, które przyjął prezydent" - powiedział przewodniczący klubu radnych PiS Tomasz Pitucha.

Budżet Lublina na 2016 r. zakłada dochody w wysokości 1.694 mln zł, zaś wydatki zaplanowano na 1.713 mln zł. Deficyt wynieść ma nieco ponad 19 mln zł, będzie pokryty kredytem.

Najwięcej pieniędzy pochłonie finansowanie oświaty - 610 mln zł. Na pomoc społeczną przeznaczone ma być prawie 250 mln zł; na kulturę - ponad 70 mln zł. Spłata zaciągniętych wcześniej pożyczek i wykup obligacji będzie kosztowała prawie 82 mln zł, zaś odsetki - 32,5 mln zł. Dług na koniec przyszłego roku osiągnie wysokość 1.277,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU