PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin, budżet obywatelski 2017 r.: 15 mln zł do dyspozycji w trzeciej edycji

  • PAP/AT    23 lutego 2016 - 18:12
Lublin, budżet obywatelski 2017 r.: 15 mln zł do dyspozycji w trzeciej edycji
Konferencja prasowa nowe zasady Budżetu Obywatelskiego Lublina. Od lewej Prezydent Krzysztof Żuk, od prawej Piotr Choroś (fot.ublin.eu)

• 14 marca w Lublinie rozpocznie się nabór projektów do trzeciej edycji budżetu obywatelskiego.
• Do dyspozycji mieszkańców będzie 15 mln zł.
• Władze samorządowe chcą, by pieniądze trafiły, w miarę równo, do wszystkich dzielnic.




"Budżet obywatelski w Lublinie się sprawdził, zainteresowanie mieszkańców, organizacji i rad dzielnic jest bardzo duże. Jest dla nas ważnym narzędziem, bo buduje tak bardzo potrzebną aktywność społeczną, pomaga wyłaniać liderów mikrospołeczności, tworzy zainteresowanie najbliższym otoczeniem" - powiedział we wtorek (23 lutego) na konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

"Mamy za sobą już 25 mln zł środków rozdysponowanych w ramach budżetu obywatelskiego, około 60 projektów zaakceptowanych, kolejne 15 mln zł będziemy wspólnie wydawać. Trzecia edycja budżetu obywatelskiego jest równie ważna jak pierwsza, jesteśmy jednym z liderów partycypacji społecznej wśród dużych miast w Polsce" - dodał Żuk.

Czytaj też: Budżety obywatelskie. Oto raport cen najpopularniejszych projektów

Nabór projektów do nowej edycji budżetu obywatelskiego rozpocznie się 14 marca. Zasady będą podobne jak w latach ubiegłych. Niewielkie zmiany wprowadzone na wniosek mieszkańców mają ułatwić składanie wniosków i sprawić, że inwestycje będą realizowane we wszystkich dzielnicach - zapowiedział Piotr Choroś, odpowiedzialny w urzędzie miasta za kontakty z organizacjami pozarządowymi.

Po raz pierwszy projekty będzie można składać przez internet, za pośrednictwem specjalnej strony, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł założyć sobie konto i wypełnić przygotowany formularz. Zgłaszać będzie można projekty tzw. "małe", o wartości od 50 tys. zł do 500 tys. zł, oraz tzw. "duże" - od 500 tys. zł do 1,2 mln zł. Dla projektów małych wymagane jest poparcie 20 mieszkańców Lublina, dla dużych - 40 mieszkańców. Pula pieniędzy przeznaczona na wszystkie projekty wynosi 15 mln zł.

Wprowadzono zasadę, że każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na jeden projekt "duży" i dwa "małe". Na terenie każdej dzielnicy będą mogły być zrealizowane nie więcej niż jeden projekt "duży" i dwa "małe". Obniżona została górna granica wartości "dużego" projektu - z 1,5 mln zł do 1,2 mln zł. "Po analizie wyników poprzednich edycji i rozmowach z mieszkańcami stwierdziliśmy, że to pozwoli zrealizować więcej projektów dużych i będą one bardziej rozłożone po mieście" - zaznaczył Choroś.

Nabór projektów będzie trwał do połowy kwietnia. Potem poszczególne pomysły będą omawiane na publicznych zebraniach z udziałem członków rad dzielnic, a urzędnicy ocenią formalne możliwości ich wykonania. Głosowanie nad projektami zaplanowano na początek października; zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

W ubiegłym roku do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lublina zgłosili ponad 200 pomysłów, w głosowaniu uczestniczyło 64 tys. osób. Największe poparcie zyskały projekty dotyczące zorganizowania zajęć sportowych dla dorosłych i dzieci. Budżet wynosił 15 mln zł.

Do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, w 2014 r. - który zamykał się kwotą 10 mln zł - zgłoszono 233 propozycje. W głosowaniu wzięło udział 47 tys. mieszkańców, a najwięcej głosów zyskał projekt modernizacji schroniska dla zwierząt oraz rozbudowy sieci bezpłatnego internetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.