PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Ponad 38,5 tys. mieszkańców zagłosowało w budżecie obywatelskim

  • KDS    11 października 2017 - 18:53
Lublin: Ponad 38,5 tys. mieszkańców zagłosowało w budżecie obywatelskim
Miasto już rozpoczęło konsultacje ws. kolejnej edycji BO (fot. Facebook/ Miasto Lublin)

W wtorek (10.10) zakończyło się glosowanie w IV edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Wzięło w nim udział ponad 38,5 tysiąca mieszkańców. Miasto już rozpoczęło konsultacje do kolejnej edycji BO.
• Zdecydowana większość uczestników – 37 tys. udało swój głos za pośrednictwem internetu. Zaledwie 1,5 tys. mieszkańców Lublina postawiło na karty papierowe.

• Pełne wyniki głosowania magistrat przedstawi w ciągu kilku dni.

• Jednocześnie miasto już rozpoczęło konsultacje w sprawie V edycji BO.

****

Na razie wiadomo, że najwyżej notowany projekt zebrał ok. 9 tys. głosów, najmniej popularny był projekt, który zebrał 7 głosów. Łącznie mieszkańcy i mieszkanki miasta oddali 65 652 głosów, z czego 35 987 stanowiły głosy kobiet, zaś 29 665 mężczyzn. Każdy mieszkaniec i mieszkanka Lublina, niezależnie od wieku, mogli zagłosować na maksymalnie 2 projekty: 1 duży i 1 mały. Głosowanie na projekty trwało od 23 września do 10 października.

Około 9 tys. głosów mieszkańców uzyskał projekt dotyczący remontu szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. Polagać on ma na adaptacji zabytkowej infrastruktury pobrygidkowskiego zespołu klasztornego do prowadzenia 8-klasowej szkoły podstawowej. Remont ma na celu dostosowanie budynku do wymogów związanych m.in. z koniecznością wyposażenia szkoły w klasopracownie i pozwoli uniknąć likwidacji szkoły, w której uczy się około 300 dzieci. Wartość projektu oszacowano na ponad 1,1 mln zł.

Ponad 5 tys. głosów otrzymał natomiast projekt dotyczący modernizacji infrastruktury stadionu żużlowego przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Zakłada on m.in. remont toru żużlowego oraz rewitalizację i powiększenie trybun dla widzów. Koszt prac oszacowano na 1,2 mln zł.

Jak informuje lubliniecki magistrat, w czwartej edycji BO mieszkańcy mieli do rozdysponowania 15 mln zł. Z puli tej 9 mln przeznaczono na realizację projektów małych, których koszt realizacji nie przekracza kwoty 300 tys. zł. Reszta środków, tj. 6 mln zł, pokryje koszt realizacji projektów, których wartość mieści się w przedziale od 300 001 zł do 1,2 mln zł.

Nowością tej edycji jest zagwarantowanie 150 000 zł dla każdej z dzielnic na jeden, poddany pod głosowanie projekt, o ile na jej terenie w wyniku głosowania nie będzie realizowany żaden projekt inwestycyjny.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku zagłosowało ponad 47 tys. osób, w drugiej 68 tys., a w trzeciej 73,5 tys.

Wraz z zakończeniem głosowania w IV edycji BO, miasto rozpoczęło przygotowania do kolejnej odsłony akcji. Ruszyły konsultacje społeczne nowych zasad V edycji BO, którego projekty będą realizowane w 2019 r.

Konsultacje potrwają do 31 stycznia 2018, podzielone zostały na trzy etapy. 

- W pierwszym kroku będziemy przyjmować opinie na piśmie za pośrednictwem poczty, Biur Obsługi Mieszkańców oraz drogą elektroniczną na adres obywatelski@lublin.eu w terminie od 11 października 2017 r. do 19 listopada 2017 - wyjaśniają urzędnicy. 

Drugi krok to warsztat dla grupy mieszkańców i mieszkanek, którzy zgłosili swoje uwagi w pierwszym etapie. - W ten sposób chcemy wypracować wstępne rozwiązania - tłumaczą w magistracie. Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2017 r. o godzinie 17, w sali 104, Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3, Lublin.

Trzeci - ostatni etap to udział wszystkich zainteresowanych mieszkańców w otwartym spotkaniu konsultacyjnym. Zaplanowano go w dwóch terminach: 11 grudnia 2017 r., o godzinie 17, w sali 104, Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3 oraz 11 stycznia 2018 r., o godzinie 17, w sali 104, Biuro Partycypacji Społecznej, ul. Bernardyńska 3. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.