PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin wyemituje pierwsze w Polsce samorządowe obligacje przychodowe

  • pt    3 lipca 2014 - 16:13

Miasto Lublin oraz Bank Gospodarstwa Krajowego zawarły umowę dotyczącą przeprowadzenia przez Lublin emisji obligacji przychodowych. Będzie to pierwsza w Polsce emisja obligacji przychodowych dokonywana przez jednostkę samorządową – do tej pory kilka emisji tego typu przeprowadziły spółki komunalne
Wartość nominalna emitowanych obligacji wyniesie 40 mln zł. Obligacje będą spłacane w ratach przez 10 lat.

Środki pozyskane z emisji obligacji Lublin przeznaczy na współfinansowanie budowy zespołu krytych pływalni. W ramach projektu powstanie basen olimpijski oraz trybuny dla ponad 2000 widzów.

Realizowany zespół, oprócz podstawowych funkcji basenowych, sportowych i rekreacyjnych posiada też liczne funkcje towarzyszące. Wielkość podstawowej funkcji basenowej pozwala obsłużyć ponad 4 000 osób dziennie.

Będzie to jeden z największych i najnowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Jednym z podstawowych celów tej inwestycji jest stworzenie bazy szkoleniowej dla polskich sportowców oraz możliwość organizacji imprez sportowych o randze krajowej i europejskiej.

Z tego też względu budowa basenu olimpijskiego została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki kwotą ponad 36 mln zł. W 2015 r. – w roku otwarcia basenu – planowane są już pierwsze duże imprezy sportowe szczebla centralnego.

Miasto w celu pozyskania korzystnego współfinansowania zewnętrznego inwestycji zdecydowało się na emisję obligacji przychodowych. Jest to nowatorska wśród samorządów metoda pozyskiwania środków. Spłata obligacji będzie następowała z przychodów, jakie  Lublin będzie osiągało z umowy dzierżawy tego obiektu.

Dzierżawca będzie prowadził działalność związaną z pływalnią: sprzedaż biletów, udostępnianie uczniom lubelskich szkół realizujących zajęcia z wychowania fizycznego i pozalekcyjne zajęcia sportowe oraz lubelskim klubom sportowym na prowadzenie szkolenia sportowego a także wynajem powierzchni komercyjnych pod małą gastronomię i handel.

– Cieszy nas, że jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która korzysta z tak nowatorskiej metody finansowania. Nowe inwestycje są bowiem dużym wyzwaniem dla samorządów w obecnej sytuacji budżetowej, jak również w kontekście wymaganego udziału własnego w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską czy ze środków centralnych – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.  

Zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego w finansowanie tego projektu wynika wprost z nowej strategii na lata 2014-2017, która zakłada poszukiwanie przez bank nowych form finansowania potrzeb inwestycyjnych sektora JST.

– Angażując się w emisję obligacji przychodowych Miasta Lublin, wykorzystaliśmy unikalne doświadczenia, które zdobyliśmy jako jeden z nielicznych banków w Polsce samodzielnie organizując emisje obligacji przychodowych dla spółek komunalnych. Jesteśmy w stanie poświęcić nasze zasoby i czas klientom, którzy – ze względu na mniejsze wartości emisji – często nie są interesujący dla banków komercyjnych – mówił Piotr Lasecki, wiceprezes zarządu BGK.

- Mamy nadzieję, że ta pionierska transakcja zachęci również inne miasta i gminy do poszukiwania alternatywnych form finansowania swoich potrzeb – dodał Lasecki.

Zmiana ustawy o obligacjach wprowadzająca możliwość emisji obligacji przychodowych przez jednostki samorządu terytorialnego została uchwalona 29 czerwca 2000 r.

KOMENTARZE (2)

  • ZK, 2014-07-04 14:29:15

    Lublin na wschodzie i nie wie co się dzieje na północy i zachodzie.Lublin zawsze jest pierwszy i najlepszy,a kto tak myśli,to jest mało lepszy,albo.......!!!
  • KM, 2014-07-04 12:13:06

    Szanowny Panie Prezydencie, już było kilka emisji obligacji przychodowych - np. Łódź na tramwaje, Bydgoszcz na wodociągi. Niemniej gratuluję i z zainteresowaniem czekam na rozwój wydarzeń.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: